Poniedziałek, 27 stycznia
Imieniny: Anieli, Jana, Jerzego
Czytających: 10037
Zalogowanych: 101
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jeżów Sudecki: Edward Dudek – NIE dla zabudowy Góry Szybowcowej, TAK dla łącznika z rondem im. Wojciecha Kilara

Niedziela, 14 kwietnia 2024, 11:58
Aktualizacja: 12:04
Autor: TS/KWW Samorządność 2024
Jeżów Sudecki: Edward Dudek – NIE dla zabudowy Góry Szybowcowej, TAK dla łącznika z rondem im. Wojciecha Kilara
Fot. Komitet Wyborczy Wyborców Samorządność 2024
Nasza Gmina Jeżów Sudecki to sołectwa: Chrośnica, Czernica, Dziwiszów, Janówek, Płoszczyna, Siedlęcin i Wrzeszczyn oraz sołectwo Jeżów Sudecki będące siedzibą gminy. Naszym priorytetem jest rozwój tych miejscowości poprzez budowę i modernizację dróg, wspieranie edukacji i sportu oraz rozbudowę infrastruktury podnoszącej jakość życia mieszkańców. Działalność naszej Gminy zawsze opiera się na zrównoważonym rozwoju całej gminy. Nie skupiamy się tylko na Jeżowie Sudeckim, choć to miejscowość z największą liczbą mieszkańców, odznaczająca się najbardziej intensywną rozbudową terenów. Zawsze skupiamy się nad planowaniem inwestycji w całej gminie.

Jeżów Sudecki tworzy też jeden organizm z Jelenią Górą - współtworzymy Aglomerację Jeleniogórską i pewne problemy musimy rozwiązywać razem. Nie jest prawdziwy zarzut kierowany pod adresem Jeżowa, że przyczynia się on do wyludniania Jeleniej Góry. Wielu mieszkańców Jeleniej Góry mieszka w Jeżowie Sudeckim, ale zameldowani są w Jeleniej Górze i tam płacą podatki. Patrząc z szerszej perspektywy, wszyscy jesteśmy w Kotlinie częścią wyjątkowego miejsca, w którym mieszka co najmniej 150 000 osób. Mamy wspólne problemy, od smogu poprzez zagadnienia ochrony środowiska, po połączenia drogowe na poziomie lokalnym – i razem możemy je rozwiązywać.

Jelenią Górę i naszą Gminę łączy też coś szczególnego - Góra Szybowcowa. To miejsce o walorach unikatowych, które wspólnie chcemy i możemy chronić.

Wiele nieprawdziwych informacji pojawiło się ostatnio w przestrzeni publicznej w odniesieniu do bieżących i planowanych inwestycji Gminy Jeżów Sudecki. Muszę się do nich odnieść.

TAK DLA ODBUDOWY ŁĄCZNIKA POMIĘDZY JEŻOWEM SUDECKIM A ZABOBRZEM

Droga biegnąca od ronda na ul. Wojciecha Kilara do ul. Gajowej w Jeżowie Sudeckim od dziesięcioleci łączyła Jeżów Sudecki z Zabobrzem. Ludzie jeździli nią na basen, z którego korzystali kiedyś mieszkańcy Jeleniej Góry i okolic. Tę drogę zbudowała wiele lat temu Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna. Krawężniki, tłuczeń i mnóstwo innych śladów tych prac pozostają na tym odcinku do dzisiaj.

Obecnie istnieje już rondo na ul. Wojciecha Kilara i chcemy odbudowy bezpiecznej drogi łączącej Jeżów Sudecki z Zabobrzem, by była to alternatywa dla obecnego dojazdu do Jeżowa od strony ulicy Kiepury. Dzięki temu planowanemu od dawna łącznikowi, na odcinku dojazdowym z ulicy Kiepury do Jeżowa Sudeckiego będą wreszcie mniejsze korki, a w przypadku zablokowania (np. z powodu wypadku) tej jedynej obecnie drogi dojazdowej od strony Zabobrza, będzie ona alternatywą. Budowa tego łącznika wydaje się oczywista i jest konieczna. Poprawi to zarówno bezpieczeństwo, jak i przepustowość dróg.

Od wielu lat zabiegamy o porozumienie z Miastem Jelenia Góra o odtworzenie łącznika, który funkcjonował przez dziesięciolecia pomiędzy Jeżowem Sudeckim a Zabobrzem.

Przy okazji zakończenia jednej z inwestycji miejskich postawiono bariery na granicy z Jeżowem Sudeckim i zlikwidowano możliwość przejazdu. Mieszkańcy mają tylko jedną drogę dojazdową i nie mogą korzystać ze wspomnianego łącznika, a chcą bezpiecznie dotrzeć do miasta – do pracy, zawieźć dzieci do szkół, na zajęcia dodatkowe lub do Galerii Sudeckiej. Korzystają więc z infrastruktury Jeleniej Góry i zostawiają tam swoje pieniądze. Miastu również powinno zależeć na umożliwieniu im szybkiego, bezpiecznego dojazdu. Łącznik ten zapewni też szybki wyjazd na obwodnicę i poza teren Jeleniej Góry.

Nie jest prawdą, że ta droga powstać nie może. Wprost przeciwnie. Miasto Jelenia Góra uchwaliło już studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania z planowaną drogą KDW3 o szerokości minimum 6 metrów. Również w projekcie planu zagospodarowania przestrzennego jednostki Zabobrze ta droga nadal jest w zapisach projektu jako droga KDW3.

Jesteśmy przekonani, że w nowej kadencji porozumiemy się z miastem i wspólnie wybudujemy ten łącznik, z którego w takim samym stopniu będą korzystać mieszkańcy miasta i gminy.

Wspomniany wcześniej dojazd od strony Zabobrza, przez ulicę Kiepury i ulicę Polną jest mocno zakorkowany, obciążony dużym ruchem, w tym również ruchem pieszych. Ten odcinek jest coraz bardziej niebezpieczny, a nawierzchnia wymaga naprawy. To kolejny powód, dla którego chcemy odtworzenia łącznika pomiędzy rondem na ul. Wojciecha Kilara, a ulicą Gajową.

POPRAWA BEZPIECZEŃSTWA I POŁĄCZENIE ULIC DŁUGIEJ ORAZ KRĘTEJ – NOWY CHODNIK

Chcemy poszerzenia ul. Krętej oraz chodnika, co poprawi bezpieczeństwo na tym odcinku. Chcemy też umożliwić połączenie linii MZK nr 8 od Zabobrza z linią MZK nr 1 na pętli przy ul. Długiej. Zapewni to lepszy dojazd dzieci do szkół dla i poprawi bezpieczeństwo ruchu na ul. Krętej.

To bardzo ważna inwestycja dla naszej gminy. Rozbudowa Jeżowa Sudeckiego pociąga za sobą wyzwania komunikacyjne, budowę dróg ale i chodników dla pieszych oraz ścieżek dla rowerów. Tych potrzeb z każdym rokiem przybywa. Brakuje nam łącznika pomiędzy główną arterią Jeżowa Sudeckiego, czyli ulicą Długą, a ulicą Polną i potem z Zabobrzem. Istniejące drogi są wąskie.

Dawniej były to drogi dojazdowe do pól rolniczych, które zostały wyasfaltowane bez dobudowania jakiejkolwiek dodatkowej infrastruktury, jak np. chodników, bezpiecznych przejść dla pieszych i oświetlenia. Podjęliśmy decyzję i mamy zabezpieczone pieniądze w budżecie gminy, by przebudować ok. 100 m ulicy Krętej w ramach projektu i zezwolenia realizacji inwestycji drogowej. Projekt budowlany zakłada budowę drogi, która będzie miała minimum 5,5 metra szerokości oraz chodnik dla pieszych o szerokości 2 metrów.

Tu dostrzegamy, że kontynuacją tego zadania jest projektowanie i budowa chodnika dla pieszych aż do końca ulicy Polnej. Bezpieczny i szeroki chodnik dla pieszych jest tam bardzo potrzebny, gdyż istniejący nie spełnia wymogów, jest za wąski i stanowi pewne niebezpieczeństwo dla pieszych. Jest to bardzo uczęszczany szlak, prowadzący z Jeżowa Sudeckiego do Jeleniej Góry, ale również na cmentarz, do kościoła czy marketu. Poprawa bezpieczeństwa w zakresie budowy jezdni i chodnika jest więc tam kluczowa.

Tematem ważnym, który warto jeszcze przedyskutować, jest wniosek mieszkańców, by ulice Polna i Leszczynowa były ulicami jednokierunkowymi. Jeśli taka będzie decyzja mieszkańców, zrobimy to, ale dopiero wtedy, kiedy będziemy mieli nową i bezpieczną drogę po ulicy Krętej.

MODERNIZACJA I BUDOWA DRÓG - SIEDLĘCIN

Bardzo ważną inwestycją naszej gminy jest modernizacja wszystkich gminnych dróg dojazdowych, np. na ul. Górnej w Siedlęcinie. Chcemy, żeby wszystkie drogi, które są w sąsiedztwie drogi powiatowej i łączące się z nią – a jest ich ok. dwudziestu - otrzymały nawierzchnię asfaltową, bezpieczny spływ wód powierzchniowych oraz oświetlenie drogowe.

Jeżeli możliwości finansowe i techniczne pozwolą nam zakończyć budowę kanalizacji Jeżowa Sudeckiego, to w roku 2027 będziemy mogli rozpocząć kanalizację Siedlęcina w części centralnej tak, by w przyszłości móc rozbudować kanalizację już na kolejnych ulicach.

MODERNIZACJA I BUDOWA DRÓG - DZIWISZÓW

Jeśli chodzi o Dziwiszów, chcemy się skupić na budowie nowych dróg na ulicach: Dębowa, Sosnowa i sukcesywnie na innych ulicach. Dziwiszów jest po Jeżowie Sudeckim najszybciej rozwijającą się i rozbudowującą miejscowością. Tam w ciągu 20 lat liczba mieszkańców wzrosła o około 50%.

Dlatego oprócz dróg, które wybudowaliśmy w minionej kadencji, a jest to 5 dróg z utwardzoną nawierzchnią, z nowym oświetleniem, w nadchodzącej kadencji nadal chcemy rozbudowywać zaprojektowaną drogę nr 456 oraz projektować drogę nr 473 oraz ulice: Dębową i Sosnową, bo jest to niezbędne, by mieszkańcy mogli dojeżdżać do głównych arterii Dziwiszowa oraz korzystać z tych dróg w sposób zapewniający bezpieczeństwo. Drogi projektujemy z oświetleniem, które zagwarantuje również bezpieczeństwo jazdy nocą.

NOWE GMINNE PRZEDSZKOLE

Nowe gminne przedszkole jest bardzo potrzebne mieszkańcom. Dzieci w naszych szkołach, w szczególności w szkole w Jeżowie Studenckim, ciągle przybywa, między innymi dzięki wysokiemu poziomowi i dobrej opiece, jakie zapewniają nasze placówki. Przedszkole czterooddziałowe już teraz pracuje jako pięciooddziałowe w budynku nowej szkoły i widzimy, że potrzebujemy nowego przedszkola. Planujemy stworzyć 10 oddziałów, które będą mogły przyjąć maksymalnie 250 dzieci.

Zwolnienie powierzchni zajmowanej obecnie przez przedszkole w nowej szkole spowoduje, że szkoła podstawowa będzie oferować lepszy komfort pracy z dziećmi w poszczególnych klasach i nie będzie musiała wykorzystywać obecnego centrum na zajęcia świetlicowe czy na zajęcia dla klas 1-3. Pomysł nowego gminnego przedszkola został ciepło przyjęty przez mieszkańców.

Będzie to przedszkole w pierwszej kolejności dla wszystkich dzieci z naszej gminy, ale wiemy, że dzięki wysokiej jakości świadczonych usług edukacyjnych, zainteresowanie naszymi placówkami jest tak duże, że przy każdym naborze przyjeżdżają rodzice spoza obszaru naszej gminy, którzy chcą, by ich dzieci chodziły do przedszkola, a później do szkoły w Jeżowie Sudeckim.

BUDOWA PLACÓW ZABAW, MIEJSC REKREACJI I WYPOCZYNKU

By poprawić jakość życia w naszej gminie, zbudowaliśmy już wiele placów zabaw, boisk, siłowni zewnętrznych, ale są takie miejscowości, które wymagają, by jeszcze tę infrastrukturę uzupełnić.

W miejscowości Wrzeszczyn, najmniejszej naszej miejscowości, nie ma takiego miejsca wypoczynku i rekreacji. Dysponujemy tam odpowiednią działką gminną i chcemy ją przeznaczyć na plac zabaw, siłownię zewnętrzną i parking. Będzie to miejsce nie tylko dla mieszkańców Wrzeszczyna, ale też dla wszystkich turystów, którzy chętnie odwiedzają tamtejsze szlaki.

Chcemy też uzupełnić zabudowę rekreacyjną w miejscowości Czernica. To jedna z najdłuższych miejscowości w naszym powiecie. Jej długość to prawie 5 kilometrów. Mamy tam już dwa place zabaw: w centrum, przy szkole, ale chcemy zbudować kolejne miejsce do rekreacji i wypoczynku w dolnej części Czernicy.

Odpowiednią działkę już znaleźliśmy, w porozumieniu z Ochotniczą Strażą Pożarną. Przy remizie będziemy chcieli umieścić plac zabaw, siłownię zewnętrzną i strefę wypoczynku. Mieszkańcy przychylnie przyjęli tę propozycję, więc myślę, że realizacja tej inwestycji nastąpi szybko.

MODERNIZACJA BOISK I BUDOWA NOWYCH OBIEKTÓW – PŁOSZCZYNA I CZERNICA

Nasze obiekty sportowe, czyli boiska sportowe w Jeżowie Sudeckim i w Dziwiszowie, wymagają prac remontowych i modernizacji. Dlatego myślimy o przebudowie i modernizacji tych dwóch obiektów. Chcemy zbudować dwa nowe boiska Orlik, ponieważ widzimy, że są niezwykle potrzebne. Funkcjonują praktycznie przez cały rok i o każdej porze dnia, aż do nocy.

Mieszkańcy chętnie z nich korzystają, o czym przekonaliśmy się w Jeżowie Sudeckim i w Siedlęcinie. Od kilku miesięcy mamy nowy obiekt świetlicowy w Janówku, gdzie młodzież i dzieci mogą bezpiecznie spędzać czas do późnej nocy. Uruchomiliśmy tam oświetlenie działające do godziny 22.00, bo do tego czasu dzieci i młodzież chcą jeszcze grać, bawić się, chcą tam być.

Planujemy, że nowe boiska zostaną zbudowane w Płoszczynie i w Czernicy, jako uzupełnienie naszej infrastruktury rekreacyjno-wypoczynkowej, zapewniającej mieszkańcom jak najlepszy komfort życia w naszej gminie.

GMINNE CENTRUM SENIORALNE

Kolejną ważną sprawą jest Gminne Centrum Senioralne przy Nowej siedzibie Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej. W ubiegłym roku zakończyliśmy adaptację obiektu byłej szkoły podstawowej na Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej, gdzie oprócz gabinetów pracowników socjalnych, znajdują się pokoje, które będą mogły być wykorzystane na cele spotkań i warsztatów. W tej sali może funkcjonować też między innymi Gminne Centrum Senioralne.

Chcemy powołać Gminną Radę Seniorów, bo potrzebujemy reprezentacji tych mieszkańców, którzy już odpoczywają na emeryturze, ale są nadal bardzo aktywni. Chcemy z nimi rozmawiać i wspólnie realizować zadania, które oni uznają za ważne. Gminne Centrum Senioralne będzie jednak przeznaczone nie tylko dla seniorów z Jeżowa Sudeckiego.

Chcemy wykorzystać bazę naszych świetlic wiejskich, które mamy praktycznie w każdej wsi i są opiekunowie tych świetlic. Chcemy, by spotkania czy warsztaty były realizowane z seniorami w poszczególnych wsiach, bo wiemy, że seniorzy nie zawsze są na tyle mobilni, by mogli przyjeżdżać do Jeżowa Sudeckiego.

NOWE DROGI ROWEROWE

Jesteśmy po rozmowach z Nadleśnictwem Śnieżka w Kowarach, które zarządza kompleksem leśnym sąsiadującym z ulicą Dębową w Dziwiszowie, i mam nadzieję, że uda nam się rozpocząć kolejną ciekawą inwestycję. Chcemy, by z ulicy Dębowej przez teren Lasów Państwowych poprowadzić ścieżkę rowerową, i połączyć ją z częścią Zabobrza, wzdłuż ogródków działkowych, do Dziwiszowa.

Uważamy, że bezpieczna droga rowerowa poprowadzona przez tę część lasu da mieszkańcom możliwość wypoczynku i rekreacji oraz będzie kolejnym odcinkiem, tym razem rowerowym, łączącym nas bezpiecznie z Jelenią Górą.

W Siedlęcinie projektujemy drugą drogę rowerową, przebiegającą od mostu na Bobrze przez ulicę Topolową, następnie przez ulicę Leśną w Jeżowie Sudeckim i prowadzącą do punktu wypoczynku, który będzie się znajdował przy ulicy Podchorążych w Jeleniej Górze.

Te nowo projektowane drogi rowerowe w Siedlęcinie i w Dziwiszowie uzupełnią szlaki rowerowe i ścieżki rowerowe wokół Jeleniej Góry i naszej gminy, dzięki czemu atrakcyjność turystyczna i wypoczynkowa Gminy Jeżów Sudecki jeszcze wzrośnie. A wiemy, że mieszkańcy osiedlają się na terenie naszej Gminy między innymi z powodu walorów wypoczynkowych.

NIE DLA ZABUDOWY GÓRY SZYBOWCOWEJ

Ważnym tematem, o którym ostatnio bardzo dużo się mówi, jest rozwój terenów wokół Góry Szybowcowej. Góra Szybowcowa to jest lotnisko. Są tam wyznaczone trzy pasy startowe. Pragnę podkreślić, że absolutnie nie chcemy zabudowywać Góry Szybowcowej. U jej podnóża część terenów może być przeznaczona na jednorodzinne budownictwo mieszkaniowe, o niskiej zabudowie.

Pozostałe tereny będą chronione i pozostaną ulubionym miejscem odpoczynku oraz rekreacji zarówno dla mieszkańców naszej Gminy, jak i naszych najbliższych sąsiadów z Zabobrza i turystów, którzy odwiedzają Górę Szybowcową, ciesząc się walorami widokowymi i przyrodniczymi, jakie ona nam wszystkim zapewnia.

TS/KWW Samorządność 2024

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy chciałbyś zostać ratownikiem górskim?

Oddanych
głosów
821
Tak
19%
Nie
61%
Nie wiem, nigdy wcześniej o tym nie myślałem
19%
 
Głos ulicy
Do Jeleniej Góry przyjechaliśmy znad morza
 
Warto wiedzieć
Davos w szoku. Najważniejsza mowa we współczesnej historii USA!
 
Rozmowy Jelonki
Leniwiec – już 100 koncertów w Czechach
 
112
Pożar na Lwóweckiej
 
Aktualności
3100 za obiad z prezydentem Jeleniej Góry
 
Aktualności
Tłumy pod Szrenicą
 
Aktualności
Aktywny rok dla OSP Łomnica
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group