Poszczególne klasy, które wylosowały do zaprezentowania dany kraj, przybliżały uczestnikom wydarzenia: jego mieszkańców, zwyczaje, obrzędy, bohaterów, ciekawostki, znane osoby, potrawy, tradycje, walory turystyczne, zabytki architektury ale też flagi państwowe czy stroje narodowe.
Uczniowie mieli również okazję do wykazania się swoimi umiejętnościami językowymi, prezentując podstawowe zwroty w języku wybranego kraju.
Było też wspólne odśpiewanie na głosy i języki utworu „Panie Janie”, który śmiało można zaliczyć do ogólnoeuropejskiego dziedzictwa kulturowego. Przetłumaczony na wiele języków tekst jest nie tylko dziecięcą piosenką, ale też istotnym czynnikiem integracyjnym.
Dzień krajów Unii Europejskiej przyczynił się do pogłębienia świadomości wśród młodzieży przynależności do rodziny narodów europejskich z całą jego zauważalną różnorodnością i złożonością. Wartością dodaną jest też nabycie przez młodzież dodatkowych umiejętności, jak.: planowanie, praca zespołowa, wystąpienia publiczne i kreatywne podejście do wybranej tematyki.