Organizatorem jest Fundacja na rzecz Rozwoju Wrocławskiej Tkaniny Artystycznej oraz Gmina Miejska Kowary, a kuratorem generalnym prof. Ewa Maria Poradowska-Werszler.
Tegorocznym tematem Festiwalu jest “Bezgraniczność przestrzeni i czasu”.
Bartosz Burgielski (ur. 1 lipca 1982) W roku 2001 ukończył Liceum Plastyczne w Jeleniej Górze, specjalizacja: meblarstwo artystyczne. W 2008 otrzymał tytuł magistra sztuki na Wydziale Tkaniny Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi im. Władysława Strzemińskiego. W 2010 ukończył podyplomowe studia magisterskie w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Łódzkiego w Łodzi, na kierunku etnologia. W latach 2001-2010 poznał i wdrażał graficzne programy komputerowe, wykorzystywane do projektowania tkanin (program graficzny Texcelle). Odbywał praktyki w zakresie projektowana w Fabryce Dywanów AGNELLA S.A. w Białymstoku. W 2007 na Uniwersytecie San Marco w Limie (Peru) zbierał materiały na temat tkaniny andyjskiej do pracy dyplomowej, pt. Tkanina w kulturze peruwiańskiej. W latach 2009-2010 pracował jako stażysta na ASP w Łodzi w pracowni rysunku i malarstwa u prof. A. Sadowskiego. Od 2009 roku jest uczestnikiem „Festiwalu Sztuki Włókna” corocznie organizowanego w Kowarach przez prof. Ewę Poradowską-Werszler. Mieszka w Kowarach.
W programie także m.in.:
- wystawa rzeźbiarskich form przestrzennych pt. “Oblicza” autorstwa Rafała Werszlera. Wernisaż wystawy: 18 września o godz. 17.00 w Galerii Promocje w Osiedlowym Domu Kultury. Wystawa potrwa do 17 października.
Rafał Werszler to artysta wszechstronny. Grafik, malarz, zajmuje się także fotografią, filmem i multimediami. Tkanina, którą zajmuje się od lat, zawsze była bardzo wyrazista. Od dwóch lat artysta tworzy rzeźby - maski. Prace są kontynuacją tkaniny artystycznej, autor wyplata swoje dzieła, powiela je, rozprzestrzenia. Obiekty mają różne kształty i oblicza. Prace są niezwykle ekspresyjne, przypominają sztukę Afryki. Wielkość, kształt, charakter wypowiedzi artysty nie pozwalają ich nie zauważyć. Są groźne, nieprzyjazne, starają się przestrzegać odbiorcę. Maski Rafała Werszlera są agresywne, ale szczególne i nie można ich nie zobaczyć.
- wystawa zbiorowa prac uczestników WT - Kowary 2014 pt. “Tradycje tkackie w zwierciadle sztuki” w Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze (pl. Wolności 11). Wernisaż wystawy: 19 września o godz. 17.00. Ekspozycja potrwa do 30 listopada.