Łącznie ośrodek ma ok. 600 studentów, a w ubiegłym roku akademickim 71 osób uzyskało tytuł inżyniera. Ośrodek od kilku lat prowadzi Studium Talent, adresowany do szkół ponadgimnazjalnych. Są to zajęcia z fizyki i matematyki dla uzdolnionej młodzieży, w których co roku bierze udział prawie 200 uczniów. Kolejnym przedsięwzięciem jest Festiwal Nauki, który z roku na rok spotyka się z coraz większym zainteresowaniem.
– Współpracujemy również ze wszystkimi szkołami ponadgimnazjalnymi w powiecie jeleniogórskim. Przynajmniej raz w roku odwiedzamy te placówki i zachęcamy uczniów do podejmowania u nas studiów. Mamy patronat nad kształceniem matematyków i fizyków w dwóch szkołach – mówił Maciej Pawłowski.
Studenci odbywają praktyki w różnych jeleniogórskich i okolicznych zakładach przemysłowych. – Walczymy o to, by rynek pracy poszerzał się dla absolwentów naszej uczelni, by nie musieli szukać pracy poza granicami regionu – dodał.
Studenci chwalą poziom uczelni. - Jestem na pierwszym roku kierunku Budownictwa, gdyż uważam go za przyszłościowy. Dzięki niemu będę mógł znaleźć pracę poza Jelenią Górą, a zamierzam stąd wyjechać później na studia magisterskie do Wrocławia – powiedział Maciej Rosół, student Wydziału Budownictwa Lądowego i Wodnego ZOD Politechniki Wrocławskiej.
Również kobiety są zainteresowane studiowaniem na kierunkach ścisłych. - Chciałam studiować w Jeleniej Górze dlatego zdecydowałam się na rozpoczęcie nauki tu w Cieplicach. Wrocław jest zbyt drogi dla studentów, aby się w nim utrzymać. Wybrałam kierunek Inżynierię Środowiska, bo można po nim zdobyć naprawdę dobrą pracę - mówiła Patrycja Sitek, studentka pierwszego roku na Wydziale Inżynieria Środowiska.
Wykład inauguracyjny pt. „Muzyka w chemii” wygłosił dzisiaj prof. dr hab. inż. Piotr Drożdżewski. – Przedstawiłem ciekawostkę, a mianowicie delikatne połączenie między chemią a muzyką, które niedawno znalazłem. Profesjonalnie zajmuję się chemią, natomiast mam również wykształcenie muzyczne. Dostrzegłem, że w chemicznych cząsteczkach można znaleźć muzyczną harmonię, a niektóre z nich mają nawet przyjemne dla ucha brzmienie. Można więc posłuchać ich drgań, które nieraz układają się w przyjemne akordy. Drgania występują we wszystkich substancjach, które nas otaczają – wyjaśnił prof. Piotr Drożdżewski z Wydziału Chemicznego Politechniki Wrocławskiej.