Ponieważ celem konkursu było propagowanie polskiej muzyki dawnej ze szczególnym uwzględnieniem twórczości: Mikołaja z Radomia, Mikołaja z Krakowa, Mikołaja z Chrzanowa, Mikołaja Gomółki oraz Mikołaja Zieleńskiego, każdy z zespołów przygotował jedną kompozycję któregoś z Mikołajów.
Podczas przesłuchań, które odbywały się w sali koncertowej Urzędu Miejskiego, jury wnikliwie wsłuchiwało się w utwory prezentowane przez dziewięć zespołów muzyki dawnej z: Białegostoku, Lublina, Poniatowej, Krakowa, Ostrzeszowa, Jeleniej Góry i Poznania. Oceniano dobór repertuaru, intonację, instrumentarium, biegłość w grze i śpiewie, zgodność historyczną wykonania oraz ogólny wyraz artystyczny. Po uroczystym wręczeniu nagród i dyplomów laureaci przedstawili swe programy publiczności na koncercie galowym.
Dla jeleniogórskiego zespołu w obecnym składzie był to dopiero drugi udział w ogólnopolskim konkursie muzyki dawnej (pierwszy to „Schola Cantorum” w Kaliszu 2014 r) ). Grupa była najmłodsza wiekiem i stażem. Ich konkurenci natomiast to wieloletni laureaci wielu konkursów muzyki dawnej. Dlatego grupa nie kryła zaskoczenia z tak pomyślnego werdyktu i wysokiej oceny. Jak zapowiedziała Ewa Gęga – Osowska, prezes Fundacji Ars Antiqua Radomiensis, następne konkursy odbywać się będą co 2 lata, a ich termin zaplanowany będzie zawsze na 6 grudnia, kiedy to Mikołaj obchodzi imieniny.