Jak czytamy w komunikacie prasowym inwestora, budowa gazociągu wysokiego ciśnienia na wspomnianym odcinku stanowi element wzmocnienia bezpieczeństwa dostaw gazu do Polski i stworzenia technicznych możliwości transportu gazu z innych kierunków niż wschodni.
Wraz z pozostałymi gazociągami powstającymi na Dolnym Śląsku gazociąg Jeleniów–Dziwiszów umożliwi odbiór zwiększonych ilości gazu z punktu w Lasowie na granicy polsko-niemieckiej.
Wykonaniem robót budowlano-montażowych dla gazociągu o średnicy 500 mm i długości 65 km zajmie się wyłonione w drodze przetargu konsorcjum firm, w skład którego wchodzą: JT Zakład Budowy Gazociągów Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ZRUG TORUŃ S.A. z siedzibą w Toruniu oraz NAFTA-GAZ-SERWIS S.A. z siedzibą w Sanoku.
Realizacja projektu inwestycyjnego GAZ-SYSTEM S.A. na odcinku Jeleniów-Dziwiszów, została dofinansowana kwotą 65,1 mln PLN z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2007-2013 (POIiŚ).
Do 2014 roku GAZ-SYSTEM S.A. planuje wybudowanie ponad 1000 km nowych gazociągów przesyłowych. Najważniejsze z nich powstaną w północno-zachodniej i środkowej Polsce (Szczecin-Lwówek, Świnoujście - Szczecin, Szczecin – Gdańsk, Włocławek – Gdynia, Rembelszczyzna – Gustorzyn, Gustorzyn - Odolanów) oraz na Dolnym Śląsku.
Aktualnie budowany jest ostatni odcinek gazociągu Włocławek – Gdynia. Pozostałe gazociągi w północno-zachodniej i środkowej Polsce są na etapie opracowywania dokumentacji projektowej, obejmującej projekt budowlany i wykonawczy wraz z uzyskaniem pozwolenia na budowę, co zostanie ukończone w 2011 roku.