Niedziela, 4 maja
Imieniny: Moniki, Władysława
Czytających: 22658
Zalogowanych: 102
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Grupa OŚcienia wkrótce w BWA

Środa, 13 kwietnia 2016, 8:30
Aktualizacja: 8:33
Autor: BWA
Jelenia Góra: Grupa OŚcienia wkrótce w BWA
Fot. Użyczone/Archiwum BWA
www.jelonka.com - Wykryto blokadę reklam
Wykryto wtyczkę adblock lub inną metodę blokowania reklam.


Nie lubisz reklam? Rozumiemy to.
Jednak Portal utrzymuje się głównie z tego źródła.

Dlatego proponujemy zakup subskrypcji, która pozwala na wyłączenie reklam.

Kupując subskrypcję pomagasz dzieciom z jeleniogórskich domów dziecka.

KUP SUBSKRYPCJĘ

Jeśli nie chcesz już teraz wykupić subskrypcji - prosimy o odblokowanie portalu w opcjach adblocka.

Zobacz jak odblokować
Na wystawie, której wernisaż zaplanowano na 22 kwietnia o godz. 17.00 w jeleniogórskim Biurze Wystaw Artystycznych (ul. Długa 1) zostaną zaprezentowane prace malarskie, grafika, ceramika, rzeźba oraz instalacje rzeźbiarskie twórców grupy Ościenia. Ekspozycja potrwa do 21 maja.

W skład grupy „OŚcienia” wchodzi sześciu artystów połączonych wspólnotą pokoleniową oraz miejscem zamieszkania – Opolszczyzną. Tomasz Chmielewski, Marian Molenda, Krzysztof Rozpondek, Edward Syty i Zbigniew Natkaniec poznali się na przełomie lat 80. i 90., później dołączył do nich Jerzy Dmitruk oraz na czas wystawy w Jeleniej Górze Ignacy Nowodworski. Artystów połączyły pasja i potrzeba uprawiania sztuki. Uczestnictwo w grupie stwarza możliwość do wzajemnego uzupełniania się, motywowania oraz wymiany doświadczeń warsztatowych i poglądów na temat reprezentowanych postaw.

Tomasz Chmielewski, absolwent ASP w Warszawie, zajmuje się rzeźbą i rysunkiem. Jest autorem małych form rzeźbiarskich, abstrakcyjnych i jednocześnie kojarzących się z fantastyką. Jego prace są przemyślanymi konstrukcjami formalnymi, w których płaszczyzny faktur tworzą grę ze światłem. Przejścia i ażury zawarte w tak twardym i ciężkim materiale są ingerencją w przestrzeń nadającą jej znaczenie.

Marian Molenda, absolwent Wydziału Rzeźby PWSSP w Gdańsku, profesor sztuk plastycznych, pracownik dydaktyczny Instytutu Sztuki Uniwersytetu Opolskiego. Zajmuje się rzeźbą kameralną, monumentalną i małą formą rzeźbiarską. Forma stylistyczna prac jego prac oscyluje wokół stylistyki realistycznej (pomniki, rzeźby plenerowe) oraz abstrakcji organicznej, wywodzącej się od figury człowieka. Pracuje głównie w brązie, kamieniu, drewnie oraz tworzywach sztucznych. Tworzy prace o charakterze eschatologicznym, wolitywnym koncentrują się na postaci ludzkiej, jako głównym medium.

Krzysztof Rozpondek, absolwent Wydziału Ceramiki i Szkła PWSSP we Wrocławiu, profesor sztuk plastycznych. Zajmuje się rzeźbą. W swoich realizacjach wykorzystuje różnorodne masy ceramiczne, stosuje tradycyjne i eksperymentalne metody wypału. Tworzy abstrakcyjne kompozycje, w których poszukuje harmonii między formą, a jej urozmaiconą powierzchnią oraz konsekwencji między doborem tworzywa i sposobem kształtowania.

Edward Syty, absolwent Wydziału Malarstwa ASP w Krakowie, profesor sztuk plastycznych. Malarz pracujący w tradycyjnych technikach, na dużych formatach, kładąc farbę gęsto i chropowato. W swojej działalności artystycznej łączy własną twórczość z pracą dydaktyczną.

Zbigniew Natkaniec studiował na Wydziale Architektury Wnętrz, jest absolwentem Wydziału Malarstwa PWSSP w Poznaniu. Nauczyciel rysunku i malarstwa w ZPPKP w Opolu, malarz, rzeźbiarz, twórca instalacji.

Jerzy Dmitruk, absolwent ASP w Krakowie. Zajmuje się malarstwem, grafiką warsztatową oraz ilustracją i projektowaniem książek. W jego pracach malarskich mięsistość faktury koegzystuje z bogatą kompozycją obrazów. Artysta czuje, widzi i myśli barwą.

Ignacy Nowodworski, absolwent Instytutu Sztuki Uniwersytetu Opolskiego, asystent prof. Mariana Molendy w Pracowni Rzeźby Instytutu Sztuki UO. W swoich pracach rzeźbiarskich wykorzystuje różnorodne materiały, twarde gatunki drewna, metal, gumę oraz przedmioty znalezione. Wzajemne kontrasty materiałów i struktur są cechą charakterystyczną jego multimateriałowych rzeźb.

Kurator wystawy: Marian Molenda.

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy zawsze masz gdzie zaparkować pod swoim blokiem czy domem?

Oddanych
głosów
563
Tak, nigdy nie mam z tym problemu
34%
Tak, choć czasami muszę dłużej szukać miejsca
14%
Nie, prawie nigdy nie ma wolnego miejsca w pobliżu, parkuję pół kilometra dalej
25%
Różnie, to zależy od pory dnia
27%
 
Głos ulicy
Do Jeleniej Góry przyjechaliśmy znad morza
 
Warto wiedzieć
Opona – Jak genialny wynalazek zmienił świat
 
Rozmowy Jelonki
Co zrobić ze zwierzakiem na majówkę?
 
Jeleniogórskie ulice
Ulica Grunwaldzka w Jeleniej Górze
 
Pogodowo
Oberwanie chmury
 
112
Domowa plantacja marychy
 
Aktualności
Uroczyście dla Biało–Czerwonej
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group