Adżarski Państwowy Zespół Wokalny Batumi gościł wczoraj wieczorem (21.05) w Jeleniej Górze. Koncert pod hasłem "Wokalne oblicze Gruzji" był okazją do poznania muzyki spod Kaukazu, ale artyści zrobili jeleniogórskiej publiczności kilka niespodzianek – między innymi wykonując Mazurka Dąbrowskiego!
Ponad 3 lata temu Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego podpisał umowę o współpracy z Autonomiczną Republiką Adżarii. W efekcie w obu regionach organizowane są wspólne inicjatywy - nie tylko kulturalne. Takim przykładem może być Polsko-Gruziński Festiwal Kultury, który z polskiej strony organizuje Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu. Gruziński chór po raz trzeci gości na Dolnym Śląsku - w tym roku ma zagrać 7 koncertów, w tym po raz pierwszy zaprezentował się w Jeleniej Górze.
Chór wykonuje tradycyjną muzykę gruzińską, ale również gruzińskie pieśni sakralne oraz inne, lżejsze utwory - mówił przedstawiciel organizatorów. - Jest duża przyjaźń, sentyment pomiędzy Gruzinami a Polakami, związany z wydarzeniami historycznymi, ale przede wszystkim temperament, charakter, sposób bycia Gruzinów i Polaków jest bardzo podobny - dodał.
W trakcie koncertu trwającego 75 minut, jeleniogórska publiczność wielokrotnie nagradzała artystów owacją na stojąco. Zarówno muzycy, jak i słuchacze liczą, że to pierwsze, ale nie ostatnie wspólne spotkanie w stolicy Karkonoszy.
W repertuarze zespołu znajdują się m.in.: Kościelny Mravalzhamier, Alleluja, Chorał Sulkhanishvili, Czcimy Twój krzyż, Ty jesteś winnicą, Święty Boże – XIII wiek, Ty jesteś winnicą (wersja guryjska), Światło Obu Oczu, Natura – śpiące jezioro, Serenada Kutaiska, Pokój nam, Guryjska pieśń miłosna, Kołysanka, Przyroda jest skarbem, W cichym ogrodzie, Suliko, Polska pieśń partyzancka, Batumi, Pieśń ukraińska, Spóźniają się, Dziewczyna z Darkwetii, Odoi, Swaneckie perkhuli, Szlachecki Mravalzhamier.