Zrealizowany w 2010 roku film to wzruszający dokument o dziejach kościołów protestanckich na Dolnym Śląsku, a także opowieść o dzisiejszych dolnośląskich ewangelikach. Uzupełniane narracją współczesne zdjęcia do filmu, których autorką jest Ute Badura, trwały dwa lata.
Ute Badura odwiedziła m.in. wrocławski kościół Marii Magdaleny, Kościół Pokoju w Świdnicy, jeleniogórski Kościół Łaski, fryderykański dom modlitwy w Kromnowie oraz kościół w Cieplicach, Jaworze, Karpnikach i Mirsku. Do filmu nie weszły natomiast unikalne zdjęcia z przenosin Domu Modlitw z Rząśnika do pałacu w Łomnicy, służącego jako miejsce spotkań. Podobną rolę pełni wyremontowany kościół w Kromnowie, w którym powstała Artystyczna Galeria Izerska.
To już drugi dolnośląski obraz berlińskiej dokumentalistki Uty Badury. W 2004 roku powstał „Śląski Dziki Zachód” o dawnych i dzisiejszych mieszkańcach sąsiadującego z Kromnowem – Kopańca. Film ten otrzymał polsko-niemiecką nagrodę dziennikarską.
Ute Badura (ur. w 1957 roku w Moers), absolwentka Państwowej Szkole Zawodowej Optyki i Techniki Fotograficznej w Berlinie, w latach 1983-91 była asystentką operatora przy filmach dokumentalnych i fabularnych, m.in. u Clausa Deubela, Jürgena Jürgesa, Dietricha Lohmanna, Thomasa Maucha, Gabora Pogany, Jaquesa Steyna, Hansa-Georga Ullricha i Wolfganga Treu.
Projekcja odbędzie się 4 lutego br. (sobota) o godz. 16.30 w Artystycznej Galerii Izerskiej w Kromnowie. Wstęp wolny.