Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Środa, 28 maja
Imieniny: Jaromira, Justyny
Czytających: 10789
Zalogowanych: 94
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Hotel Przemysłowy i Dom Turysty

Wtorek, 4 sierpnia 2009, 19:41
Aktualizacja: Środa, 5 sierpnia 2009, 7:24
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Hotel Przemysłowy i Dom Turysty
Fot. Lena/Archiwum
www.jelonka.com - Wykryto blokadę reklam
Wykryto wtyczkę adblock lub inną metodę blokowania reklam.


Nie lubisz reklam? Rozumiemy to.
Jednak Portal utrzymuje się głównie z tego źródła.

Dlatego proponujemy zakup subskrypcji, która pozwala na wyłączenie reklam.

Kupując subskrypcję pomagasz dzieciom z jeleniogórskich domów dziecka.

KUP SUBSKRYPCJĘ

Jeśli nie chcesz już teraz wykupić subskrypcji - prosimy o odblokowanie portalu w opcjach adblocka.

Zobacz jak odblokować
Tak brzmi prawidłowa odpowiedź na dzisiejszą Fotozagadkę z AD REM. Nagrodę od wspomnianego wydawnictwa wylosował pan Jacek Kudosz. Gratulujemy.

Sfotografowany z bardzo rzadko wykorzystywanej perspektywy (wieżyczka gmach I LO im. Żeromskiego, w chwili powstawania zdjęcia – Oberrealschule) gmach Hotelu Strauss, jest pamiątką po XIX-wiecznym szybkim rozwoju Jeleniej Góry z racji połączenia miasta linią kolejową z Wrocławiem oraz Goerlitz. Powstał jako skromny zajazd w 1860 roku, a po kilku przebudowach (ostatniej przed wojną na początku lat 30. XX wieku) był jednym z najwygodniejszych hoteli w dawnej Jeleniej Górze. Jako jeden z pierwszych oferował zmotoryzowanym gościom… garaże na tyłach. Przy dawnej nazwie (mimo zmiany właściciela) pozostał aż do kresu obecności Niemców w naszym mieście.

Po wojnie, zapewne na fali podniecenia retoryką realizmu socrealistycznego został przemianowany na Hotel Przemysłowy. Później przejęty przez Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze dołączył do sieci domów wycieczkowych PTTK stając się schroniskiem głównie dla licznych wycieczek. Nazwano go po prostu Dom Wycieczkowy. Placówka przez lata nieremontowana i mocno zdewastowana przez stacjonujące w niej w stanie wojennym oddziały ZOMO, chyliła się ku upadkowi. Została zamknięta pod koniec lat 90. XX wieku. Ruina dawnego hotelu straszyła przez kilka lat. Dopiero dzięki kapitalnemu remontowi dokonanemu przez obecnych właścicieli hotel odzyskał dawną świetność i zapewne jako symbol powstania niemal z popiołu gruzów, nazwany został Feniks.

Wracając do zdjęcia głównego, osobliwej panoramy zabobrzańskich przedmieść sfotografowanej po 1914 roku z wieży „Żeroma”, nie sposób nie zauważyć – zestawiając dawny obrazek ze współczesnym – jak potężny rozwój Jeleniej Góry dokonał się przez dzielące naciśnięcie spustów migawki lata. Na terenie dawnych Strupic (Straupitz) wyrosło osiedle Zabobrze, a niezabudowane miejsca przy dawnych willach oraz długoletniej siedzibie Technikum Weterynaryjnego, dziś zarosły drzewa i wypełniły domy mieszkalne. Na zdjęciu nowym Hotel Feniks praktycznie zniknął w całej masie miejskiego krajobrazu. Czy dobrze się stało, że miasto rozbudowano akurat w tym kierunku? To już pytanie na inną okazję.

Panu Jackowi Kudoszowi gratulujemy wiedzy i szczęścia oraz zapraszamy po odbiór nagrody od sponsora konkursu, wydawnictwa AD REM, do naszej redakcji przy ul. Skłodowskiej-Curie 13/2 od poniedziałku do piątku w godz. 12- 16. Następna fotozagadka za tydzień!

Sonda

Na kogo będziesz głosował(a) w drugiej turze wyborów?

Oddanych
głosów
1597
Rafał Trzaskowski
59%
Karol Nawrocki
30%
Nie idę w drugiej turze głosować
7%
Polityka mnie wcale nie interesuje
4%
 
Głos ulicy
Do Jeleniej Góry przyjechaliśmy znad morza
 
Warto wiedzieć
Weteran grupy szturmowej w wojnie na Ukrainie
 
Rozmowy Jelonki
Co zrobić ze zwierzakiem na majówkę?
 
112
Miał "tylko" 0,2 prom. za kierownicą
 
Aktualności
Kibice już zaczęli rozróby
 
112
Wypadek w nieczynnej kopalni
 
112
Kto podpalił foodtruck'a?
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group