W kawiarni „Muza” Janina Lozer przywitała gości: Irenę Kempisty – naczelnik Wydziału Wydział Kultury i Turystyki Urzędu Miejskiego w Jeleniej Górze, Teresę Anacko – założycielkę i opiekunkę klubu literackiego „W Cieniu Lipki”, działającego przy jeleniogórskich Warsztatach Terapii Zajęciowej przy ul. Waryńskiego, Krystynę Sławińską – z Dolnośląskiej Grupy Literackiej „Nurt”, Ryszarda Bilskiego i Barbarę Baltyn – autorów debiutujących w almanachu. Następnie odczytała list prezes stowarzyszenia Danuty Mysłek, która nie mogła być obecna na spotkaniu.
- Za kilka godzin zasiądziemy do wspólnej wieczerzy wigilijnej. W tym gronie podzielimy się opłatkiem, złożymy sobie życzenia. Może u niejednego zakręci się w oku łezka, gdy wspomnimy tych, którzy wyemigrowali, potencjalnie zapłaczemy z tęsknoty za tymi, których nie ma wśród nas, odeszli na zawsze z tej ziemskiej niwy, a jeszcze w ubiegłym roku byli z nami. Może ktoś z nas wspomni przodków, którzy poświęcali swoje życie, by nam żyło się lepiej w niepodległym kraju. To im poświęciliśmy almanach „Ziarna historii”, to owoc dwóch projektów „Śladami historii” – zrealizowany na ziemi warmińsko-mazurskiej i „Niepodległa na dotknięcie słowa” zrealizowany w Lubaniu – napisała m.in. Danuta Mysłek.
Podziękowania redaktorom za trud włożony w powstanie almanachu złożyła Maria Suchecka. Następnie Maria Pastor odczytała wiersz Jerzego Pietrzyka, a własny repertuar zaprezentowały Urszula Musielak i Anna Boruta-Lechowicz.
Ksiądz prałat dr Józef Stec przekazał zebranym gwiazdkowe przesłanie, które zawsze przygotowuje w grudniu drukiem nie tylko dla parafian i przypomniał, jak wiele treści niosą obchody Świąt Bożego Narodzenia, szczególnie w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Potem przyszedł czas na serdeczne życzenia i łamanie się opłatkiem.
Oprawę muzyczną wigilijnego stołu uświetnił Włodzimierz Brzeziński. Uczestnicy wysłuchali i zaśpiewali wiele kolęd zagranych przy akompaniamencie gitary.
Tradycyjnie już został ogłoszony doroczny gwiazdkowy turniej poetycki. Tym razem literaci inspirowali się hasłem „Wolność”.
Komisja w składzie: Krystyna Sławińska, Hubert Horbowski i Robert Bogusłowicz, przyznała: I miejsce - Izabeli Rochnowskiej, II - Marcie Szroeder, III - Grażynie Domagalskiej. Wyróżnienia otrzymali Joanna Micek, Stanisław Mikołajczyk, Daniel Sielski i Agnieszka Wolska.