W sobotę (15 grudnia) w Karkonoszach około godziny 00:00 można było obserwować narastające zjawisko inwersji temperatur, które poprzedziło odwilż w Kotlinie Jeleniogórskiej. To bardzo interesujące zjawisko, które ze względu na swoją specyfikę zauważalne jest jedynie w górach. Jego występowanie również charakterystyczne jest właśnie dla obszarów górskich, często związane jest ono z wiejącym fenem/halnym.
Góry są bardzo trudnym terenem w zakresie badań atmosferycznych, do tej pory rzetelne badania wymagały montażu stacji meteorologicznych najmniej co 100 m przewyższenia. Przy chęci uzyskania dokładnych pomiarów przepływu powietrza w skali mikro np. doliny, wymagałoby to zamontowania przynajmniej 4-5 stacji. Zakładając dokładną analizę ciekawych zjawisk spływu powietrza dolinami do kotliny jeleniogórskiej lub odwrotnie, należałoby rozmieścić wręcz kilkadziesiąt stacji meteorologicznych. Dużo prostszym sposobem wydaje się użycie kamer termowizyjnych. Do tej pory niestety, nie jest seryjnie produkowane żadne stacjonarne urządzenie tego typu, np. w formie stacji automatycznej, wykonującej zdjęcia z zadaną częstotliwością.
Jak jednak sami sprawdziliśmy bardzo dobrze sprawują się w tego typu zadaniach kamery przemysłowe, używane w energetyce i technikach analizy termiki budynków.
Centrum Kultury i Rozwoju Karkonoszy zamierza rozbudować swoją stację meteorologiczną o automatyczną kamerę termowizyjną. Zdjęcia te będą prezentowane on-line w Internecie i dodatkowo archiwizowane. W odstępach rocznych będzie z nich tworzona animacja pokazująca zmianę temperatur w skali roku wybranej części Karkonoszy.
Na zdjęciach - świeże zdjęcia-pomiary wykonane około godziny 0:00CET, przedstawiające rozkład gradientu temperatur Góry Chojnik w Jeleniej Górze. Celownik na zdjęciach wskazuje miejsce pomiaru. Skala kolorów jest ustawiona ta iż biały kolor pokazuje maksymalną temperaturę. Skala mierzonych temperatur jest zamieszona na każdym zdjęciu na dole.