Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Poniedziałek, 26 maja
Imieniny: Filipa, Pauliny
Czytających: 13910
Zalogowanych: 96
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Polska: Jak wygląda diagnostyka ADHD u dorosłych?

Środa, 26 czerwca 2024, 10:26
Aktualizacja: Niedziela, 30 czerwca 2024, 20:26
Autor: ts
Polska: Jak wygląda diagnostyka ADHD u dorosłych?
Fot. ts
Zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD) to zaburzenie neurobiologiczne, które zazwyczaj ujawnia się w dzieciństwie, ale może także utrzymywać się w okresie dorosłości. Chociaż świadomość społeczna na temat ADHD stale rośnie, wiele osób dorosłych nadal nie jest świadomych, że boryka się z tym schorzeniem. Sprawdź, jakie badania diagnostyczne warto wykonać.

ADHD u dorosłych – jak się objawia?


ADHD nie jest wyłącznie przypadłością wieku dziecięcego. U osób dorosłych objawia się przede wszystkim problemami ze skupieniem uwagi w czasie pracy i codziennych zadań, nadmierną aktywnością i impulsywnością (np. pochopnym podejmowaniem decyzji, trudnościami w spokojnym siedzeniu). Charakterystycznymi symptomami są również: silne wahania nastroju, łatwe wpadanie w gniew lub we frustrację, trudności w regulowaniu emocji oraz poczucie wewnętrznego niepokoju i nadmiernego pobudzenia. Jeśli obserwujesz u siebie podobne objawy, możesz – bez względu na wiek – wykonać diagnostykę ADHD.

Jak przebiega diagnostyka ADHD u dorosłych?


Diagnoza ADHD u osób dorosłych to złożony, wieloetapowy proces, który zwykle składa się z wywiadu klinicznego, testów psychologicznych i konsultacji psychiatrycznej.

Wywiad kliniczny
Na pierwszym spotkaniu psycholog przeprowadza szczegółowy wywiad, zbierając informacje na temat aktualnych objawów, a także historii dolegliwości pacjenta.

Testy psychologiczne
Podczas drugiego spotkania pacjent wykonuje testy psychologiczne, takie jak test na ADHD DIVA-5, który ocenia obecność objawów ADHD na podstawie kryteriów diagnostycznych.

Konsultacja psychiatryczna
Po przeprowadzeniu badań psychologicznych pacjent udaje się na konsultację do doświadczonego psychiatry, który na podstawie wyników testów, wywiadu oraz własnego badania lekarskiego stawia ostateczną diagnozę kliniczną.

Omówienie wyników i zalecenia
W razie potwierdzenia diagnozy ADHD pacjent otrzymuje pisemną opinię psychologiczną oraz zalecenia dotyczące dalszego leczenia, np. farmakoterapii lub psychoterapii.

Test DIVA-5 – kluczowy element diagnozy


Jednym z kluczowych narzędzi diagnostycznych wykorzystywanych w procesie diagnozy ADHD u dorosłych jest test DIVA-5 (Diagnostic Interview for ADHD in Adults). Jest to kwestionariusz opracowany na podstawie kryteriów diagnostycznych, zawartych w międzynarodowej klasyfikacji zaburzeń psychicznych.

Test DIVA-5 bada obecność objawów ADHD w dzieciństwie oraz ich utrzymywanie się w wieku dorosłym. Obejmuje takie obszary, jak:
• problemy z koncentracją uwagi;
• nadaktywność i impulsywność;
• trudności w funkcjonowaniu w różnych sferach życia.

Diagnoza ADHD u dorosłych wymaga szczególnej staranności i kompleksowego podejścia, aby wykluczyć inne możliwe zaburzenia lub czynniki, które mogą stać za uciążliwymi objawami.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Sonda

Na kogo będziesz głosował(a) w drugiej turze wyborów?

Oddanych
głosów
485
Rafał Trzaskowski
57%
Karol Nawrocki
31%
Nie idę w drugiej turze głosować
7%
Polityka mnie wcale nie interesuje
5%
 
Głos ulicy
Do Jeleniej Góry przyjechaliśmy znad morza
 
Warto wiedzieć
Weteran grupy szturmowej w wojnie na Ukrainie
 
Rozmowy Jelonki
Co zrobić ze zwierzakiem na majówkę?
 
Aktualności
Książki za grosik
 
Piłka nożna
Orzeł remisuje i jest cześciowo bezpieczny
 
Piłka nożna
Zdobyli twierdzę, szlagier wiosny dla Olimpii
 
Aktualności
Zasłużeni medycy uhonorowani podczas jubileuszu szpitala
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group