Psychologowie, policjanci, pracownicy służby zdrowia i pedagodzy uczestniczyli w konferencji „Jak pomóc dziecku krzywdzonemu”, która odbyła się wczoraj (12.10) w sali konferencyjnej Centrum Szpitalnego Kotliny Jeleniogórskiej.
W trakcie konferencji, zorganizowanej przez Terenowy Komitet Ochrony Praw Dziecka, przedstawiciele różnych służb i instytucji rozmawiali na temat przemocy wobec dzieci w różnych jej aspektach. Prelekcje, które wygłaszali między innymi psychologowie, prawnicy, kuratorzy sądowi oraz policjanci dotyczyły nie tylko najbardziej rzucającej się w oczy przemocy fizycznej, ale także przemocy psychicznej, seksualnej oraz zaniedbania. Padały pytania o to jak najszybciej rozpoznawać przypadki krzywdzenia dzieci i jak najskuteczniej na nie reagować.
- Zorganizowaliśmy tę konferencje po to, aby wszystkie instytucje, które mają pomagać dzieciom mogły działać razem i wymieniać się doświadczeniami, żeby ta pomoc była jak najlepsza – mówi Krystyna Demkowicz z Terenowego Komitetu Ochrony Praw Dziecka. - Często, na przykład, dostajemy sygnały, że w przypadku dzieci krzywdzonych w placówkach edukacyjnych nauczyciele, wychowawcy nie bardzo wiedzą jak pomóc temu dziecku, jak zainterweniować, dokąd się udać, aby przy tym go nie skrzywdzić. Dziś mamy tu przedstawicieli prawie wszystkich instytucji, które pomagają dzieciom. Jest to cały łańcuszek, z którym mają do czynienia dzieci skrzywdzone.