Czwartek, 21 listopada
Imieniny: Janusza, Konrada
Czytających: 11490
Zalogowanych: 98
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Janusz Kusociński patronem „trójki”

Sobota, 23 maja 2009, 12:11
Aktualizacja: Niedziela, 24 maja 2009, 8:09
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Janusz Kusociński patronem „trójki”
Fot. TEJO
W festynowo–uroczystej atmosferze upływa sobota w Gimnazjum nr 3. Dziś szkole nadano imię słynnego sportowca, lekkoatlety Janusza Kusocińskiego, mistrza olimpijskiego z 1932 roku z Los Angeles. Odbył się też także VII Festiwal Nauki.

Po oficjalnych uroczystościach przy portrecie Kusocińskiego w sali gimnastycznej, w wielu salach „trójki” rozpoczęły się prezentacje związane z festiwalem nauki oraz mnóstwo innych wydarzeń i akcji wpisanych w program uroczystego dnia.

Na korytarzu można było kupić prace plastyczne, których dochód przeznaczony był na pomoc Jakubowi, jednemu z uczniów. Zorganizowano także loterię fantową. W pracowniach przedmiotowych odbywały się liczne wykłady i prezentacje. Uczniowie prezentowali doświadczenia z fizyki, a Konrad Kubasiewicz, absolwent Gimnazjum nr 3 i student Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu przedstawił cykl wykładów z chemii. Mówił, między innymi, o tym, czym naprawdę są konserwanty żywności. Przekonywał, że jeżeli na etykiecie towaru widnieje symbol E, nie oznacza to wcale, że dany produkt jest szkodliwy dla zdrowia. Student opowiadał też o chemii alkaloidów i środkach psychoaktywnych.

W rolę jurora wcielił się Józef Zabrzański, wiceprzewodniczący rady miejskiej, który przepytywał uczniów w konkursie wiedzy o mieście i samorządzie lokalnym. Trzeba było wiedzieć, między innymi, która ulica w Jeleniej Górze jest najdłuższa, jakie miasto partnerskie stolicy Karkonoszy ma w herbie jelenia, a także jak nazywa się okres sprawowania władzy przez radnych.

Uczniowie rozwiązywali zadania matematyczne na czas w mistrzostwach w szybkim liczeniu o puchar dyrektora placówki, pisali dyktanda, w którym nagrodą były pióra panów Marków. Jedno od prezydenta miasta Marka Obrębalskiego. – Piękny parker – mówiły nauczycielki sprawdzające prace. Drugie należące do Marka Przeorskiego, szefa „trójki” (marki nie podano). Były przedstawienia, walki rycerskie, skecze w języku angielskim. Rozegrano także mecz w siatkówkę o puchar przewodniczącego rady miasta. Na parkiecie starła się także reprezentacja radnych z drużyną złożoną z uczniów, nauczycieli i rodziców.

Gimnazjum nr 3, od dziś im. Janusza Kusocińskiego jest placówką oświaty z 43-letnią tradycją. Otwarto je jako Liceum Pedagogiczne i Szkołę Ćwiczeń w marcu 1966 roku. Pierwszym szefem placówki był Adolf Sypko. W późniejszych latach została przekształcona w Szkołę Podstawową nr 12 znaną ze wspierania talentów sportowych i rozszerzonego programu wychowania fizycznego. Po reformie oświaty w 1999 roku powstało tu Gimnazjum nr 3, a pięć lat później wygaszono działalność podstawówki. Nowy patron szkoły to znany przedwojenny sportowiec, lekkoatleta, mistrz olimpijski z Los Angeles z 1932 roku w biegu na 10 tysięcy metrów. Zginął tragicznie zamordowany przez hitlerowców w lesie w Palmirach pod Warszawą w 1940 roku. Mało kto wie, że po 1945 roku jego imię nosił jeleniogórski stadion miejski.

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Ile książek w roku czytasz? Audiobooki i e-booki też się liczą.

Oddanych
głosów
617
Jedną
6%
Kilka (3-5)
19%
Dużo (6-12)
17%
Bardzo dużo (więcej niż 12 rocznie)
29%
Czytam od przypadku do przypadku (wolę internet od książek)
9%
Wcale nie czytam książek
21%
 
Głos ulicy
Czy Teatry Uliczne w tym roku się podobały?
 
Warto wiedzieć
Upadek Niemiec: Rząd się rozpadł, a recesja za rogiem
 
Rozmowy Jelonki
Zielone pogranicze
 
Aktualności
Autobusy nie dają rady
 
Karkonosze
Rozszerzenie Karkonoskiego Parku Nadowego – za i przeciw
 
Okiem fotografa
Co popada śnieg, to zaraz stopnieje
 
112
Kolizja z autobusem

Jedzenie na telefon

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group