Internet stał się formą dotarcia do wielu użytkowników sieci, którym wspólna jest troska o dobro lokalnej społeczności. Zapewne z taką myślą mieszkańcy osiedla Czarne. Jeden z nich Slevin utworzył stronę internetową, na której zamieszcza nie tylko aktualności, lecz także kwestie dotyczące przyszłości. Ważne nie tylko dla Czarnego, ale również dla wszystkich jeleniogórzan.
Sprawą poruszoną niedawno jest budowa obwodnicy południowej miasta. Inwestycja ta, potrzebna Jeleniej Górze, niepokoi nieco mieszkańców Czarnego. Powód: droga ma przebiegać w bezpośrednim sąsiedztwie zabudowań tego osiedla i może zakłócić spokój.
Czy tak będzie rzeczywiście?
W pierwszym etapie droga zostanie wytyczona od węzła „Grabarów” dalej częściowo ul. Wincentego Pola, wiaduktem nad ulicą Łomnicką i torami kolejowymi do ul. Krakowskiej, pod Paulinum do ul. Sudeckiej.
Dalej zbliży się do osiedla Czarne przy ogródkach działkowych do ul. Mickiewicza i tunelu pod górą Złomy do ul. Orkana i łukiem do ul. Wolności (za urzędem skarbowym). Przekroczenie ulicy Wolności i doliny Kamiennej estakadami i mostem do ul. Spółdzielczej w okolicach Oś. Pomorskiego (etap II).
To melodia nie tak odległej przyszłości. Jak poinformował Czesław Wandzel, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów, rozpoczęcie pierwszego etapu planowane jest za rok lub dwa.
– Rozpoczęcie budowy obwodnicy zależy od przekazania środków finansowych Unii Europejskiej z Regionalnego Programu Operacyjnego, którym zarządza Urząd Marszałkowski we Wrocławiu – dodał dyrektor Wandzel w liście skierowanym do mieszkańców osiedla Czarne.
Ważne są także procedury wywłaszczeniowe gruntów, na których droga ma przebiegać. Formalności już są załatwiane, a dokumentacja – aktualizowana. Część z niej już wcześniej przygotowano, ale zmieniły się przepisy i trzeba wszystko zacząć od nowa.
Dzięki stronie osiedla *http://www.osiedleczarne.pl* i anonimowemu internaucie, który wykonał wizualizację przebiegu inwestycji, jej przebieg można zobaczyć już teraz.
Obwodnica ma odciążyć centrum miasta, między innymi zakorkowaną nie tylko w godzinach szczytu aleję Wojska Polskiego. Kiedy będzie gotowa? Trudno jednoznacznie przewidzieć. Realizacja inwestycji przewidziana jest na kilka lat.