Aktualna edycja budżetu obywatelskiego w Jeleniej Górze będzie ostatnią z tak niską pula środków do podziału - od nowej kadencji, dzięki znowelizowanej przez parlament ustawie, miasta na prawach powiatu będą miały obowiązek przeznaczenia na ten cel minimum 0,5 proc. wydatków, co w przypadku naszego miasta może dać ok. 2 miliony złotych.
Władze Jeleniej Góry zdecydowały, że na 2019 rok do podziału będzie 1 milion, a dokładniej po 200 tysięcy złotych na 4 obszary miasta (w sumie 800 tys. zł) na projekty inwestycyjne oraz 200 tys. na projekty "miękkie" (np. organizacja imprez, zawodów).
W spotkaniu zorganizowanym w siedzibie Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej przy ul. Muzealnej 9A wzięli udział przede wszystkim seniorzy, którzy w przeciwieństwie do młodzieży, od powstania budżetu obywatelskiego, są bardzo aktywni w tej kwestii.
- Zorganizowaliśmy takie spotkanie, bo to bardzo interesujący temat dla mieszkańców. Seniorzy to najaktywniejsze osoby w Jeleniej Górze i ich zainteresowanie tematem nas nie dziwi - powiedziała Małgorzata Konarkiewicz, animator i doradca w OWES.
Po raz pierwszy zdarzyło się, że ktoś spoza Urzędu Miasta zorganizował takie spotkanie, za co wdzięczne są przedstawicielki Wydziału Rozwoju, odpowiedzialnego za organizację JBO.
- Dziękujemy za zaproszenie, to bardzo fajna inicjatywa - podkreśliła Barbara Olszewska, naczelnik Wydziału Rozwoju. Jak dodaje, zainteresowanie kolejną edycją już jest, od 18 czerwca można logować się do systemu i składać wnioski - ostateczny termin do końca dnia 1 lipca.
W trakcie spotkania wyjaśniono zgromadzonym jakie są wymagania, terminy dotyczące wniosków. Organizatorzy (OWES) zapewnili jednocześnie, że w razie potrzeby są do dyspozycji i mogą pomóc przy wypełnianiu i składaniu wniosków, zatem seniorzy, którzy mają pomysł, ale nie czują się na siłach w elektronicznej rejestracji poprzez stronę internetową, mogą się do nich zgłosić.