W terminie określonym procedurą do Urzędu Miasta w Jeleniej Gorze wpłynęła oferta firmy Maria Kopko z Krakowa, która swoją pracę wyceniła na 276 600 złotych. Jeszcze przed otwarciem oferty Miasto ogłosiło, że na realizacje zadania zamierza wydać 400 tysięcy złotych.
Plany inwestycji która zyskała poparcie w głosowaniu na projekty w ramach tegorocznego Jeleniogórskiego Budżetu Obywatelskiego przewidują że bezpośrednio przy wieży zostanie dobudowany podest wraz ze schodami. Elementy te będą zadaszone. Teren wokół obiektu zostanie wyrównany, utwardzony i wyłożony kamieniami. W pobliżu powstanie wiata, pod którą znajdą się stół i ławki umożliwiające odpoczynek i schronienie przed deszczem. Niedaleko wieży powstanie niewielka “widownia”, która umożliwi przeprowadzenie wykładu lub prelekcji dla grup do 30 osób.
Wieża widokowa jest zlokalizowana na szczycie Góry Sołtysiej w stosunkowo niewielkiej odległości od uzdrowiskowego centrum Cieplic. Miejsce to od wieków było celem spacerów kuracjuszy z uzdrowiska a także okolicznych mieszkańców. Ze względu na swe unikalne położenie i wypiętrzenie ponad okolicę, Góra Sołtysia idealnie wprost wypełniała zadanie punktu widokowego, skąd można było podziwiać całe pasmo Karkonoszy a także Rudawy Janowickie, Góry Izerskie a od północy Góry Kaczawskie. Na przełomie XIX i XX wieku powstał pomysł lokalizacji na szczycie góry wieży widokowej. Pierwotnie wieża była drewniana, ale gdy okazało się, że zaczęły ją wkrótce po otwarciu odwiedzać prawdziwe tłumy chętnych – w niedługim czasie podjęto budowę obiektu solidnego, murowanego z cegły, ze stalową klatką schodową i efektownym tarasem widokowym na szczycie, wokół neoklasycznej korony. U stóp wieży, w niewielkiej przybudówce można było nabyć pamiątki czy też zaspokoić pragnienie. Na szczyt Góry Sołtysiej wybudowano system ścieżek o różnym stopniu trudności, powstała też droga dojazdowa, pozwalająca zaprzęgom konnym docierać z miasta niemal pod sam szczyt góry. Przed drugą wojną światową znaleźć można było tu także znaleźć liczne trasy piesze i narciarskie. Powstała także mała drewniana skocznia narciarska.