– W roku szkolnym 2012/2013 działalność rozpocznie na pewno gimnazjum. Ze względu na większe wymogi związane z utworzeniem szkoły podstawowej, wciąż szukamy odpowiedniej placówki. Niewykluczone więc, że jeżeli w najbliższym czasie uda się znaleźć właściwe miejsce, w nadchodzącym roku szkolnym zaczniemy również nauczanie najmłodszych – mówi Mariusz Gierus, członek zarządu Stowarzyszenia.
Publiczne Katolickie Gimnazjum u św. Pankracego ma mieścić się w budynku dawnego Kolegium Jezuickiego przy ul. Kopernika 1. Powstanie szkoły katolickiej przy bazylice świętych Erazma i Pankracego stanie się kontynuacją tradycji szkolnictwa katolickiego, podejmowanych przez ostatnie 500 lat w Jeleniej Górze (pierwsze informacje o szkole znajdującej się przy Kościele Miejskim w Jeleniej Górze pochodzą już z XVI w.).
– Jak sama nazwa mówi, docelowo siedzibę gimnazjum planuje się przy bazylice świętych Erazma i Pankracego. Wiadomo jednak, że w grę wchodzą różne kwestie remontowe, czasu do września jest niewiele, więc chcąc podejść do tematu odpowiedzialnie, zakładamy również alternatywne, tymczasowe rozwiązania na najbliższy rok szkolny – dodaje Mariusz Gierus.
Wykrystalizowany system wychowawczy, bardzo wysoki poziom nauki, wyselekcjonowana kadra i bezpieczeństwo – to główne atuty, które jak magnes przyciągają do katolickich szkół rzesze zainteresowanych. Dlatego coraz częściej mówi się, że szkoły katolickie w Polsce i Europie przeżywają renesans. Rodziców chcących wysłać do nich swoje dzieci jest tak wielu, że muszą ustawiać się w kolejkach, pomimo że – jak wynika z badań GUS – w ciągu ostatnich 12 lat liczba szkół zwiększyła się przynajmniej o 250 procent.
– Zależy nam na katolickim wychowaniu dzieci i młodzieży oraz na nowej jakości edukacji. Wiemy, że jest taka potrzeba i chcemy jej wyjść naprzeciw. Osoby zainteresowane naborem zapraszamy na spotkanie informacyjne, które odbędzie się w piątek 17 lutego 2012 roku, o godz. 17.00, w sali nr 5 budynku dawnego Kolegium Jezuickiego, przy ul. Kopernika 1 w Jeleniej Górze – mówi Mariusz Gierus.