Czwartek, 26 grudnia
Imieniny: Dionizego, Szczepana
Czytających: 8291
Zalogowanych: 25
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Jeleń „zszedł” z herbu na piętro ratusza

Czwartek, 23 września 2010, 12:05
Aktualizacja: Piątek, 24 września 2010, 7:28
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Jeleń „zszedł” z herbu na piętro ratusza
Fot. TEJO
Imponujący „czternastak” stanął na pierwszym piętrze reprezentacyjnego budynku miasta. Okaz, który wyszedł spod rąk mistrza Tomasza Sokołowskiego, wypożyczyło magistratowi Muzeum Przyrodnicze. Po otwarciu nowej siedziby placówki w pocysterskim kompleksie, herbowy jeleń będzie otwierał historyczną ekspozycję.

Prezentacji jelenia dokonano podczas dzisiejszej konferencji prasowej, na którą prezydent Marek Obrębalski zaprosił Stanisława Firszta, dyrektora Muzeum Przyrodniczego, oraz Tomasza Sokołowskiego, mistrza preparatora. Jeleń, który upozowany w herbowej pozie z gałązką w pysku, stanął na pierwszym piętrze ratusza, nie został upolowany. Zwierzę padło. Zabezpieczono odpowiednio jego skórę. Poroże zostało znalezione w karkonoskich lasach.

– Prace nad przygotowaniem eksponatu trwały trzy miesiące – powiedział Tomasz Sokołowski. Dziś w preparatorstwie używa się pianek poliuretanowych i innych środków, najczęściej pochodzących z zagranicy, więc dość drogich. Koszt wykonania preparatu dermoplastycznego (jak fachowo określa się „wypchane” zwierzę) to około siedmiu tysięcy złotych plus około trzech tysięcy za robociznę – dodał mistrz.

Stanisław Firszt podkreśla, że Muzeum Przyrodnicze jest jedną z najbogatszych w eksponaty dermoplastyczne placówek w Polsce. Niestety, póki co można oglądać jedynie cząstkę zbiorów, z których część pochodzi jeszcze z kolekcji Schaffgotschów. Na wystawienie rozmaitych okazów, które w tej chwili nie mieszczą się w Pawilonie Norweskim i zalegają w magazynach, znajdzie się miejsce w zespole pocysterskim. Ten będzie od wiosny przyszłego roku remontowany i dostosowany do potrzeb muzealnictwa. Wiadomo już, że nową ekspozycję będzie otwierał jeleń, który na razie zdobi piętro ratusza.

„Czternastak” – jak na podstawie odrostów od tyk w porożu określa się samca jelenia – już zyskał uznanie w Centrum Targowym w Bydgoszczy, gdzie zdobił stoisko Jeleniej Góry. Uzyskało ono główną nagrodę za aranżację. Z kolei Tomasz Sokołowski jest uznawany za jednego z najlepszych preparatorów w kraju. – Potrafi „ożywić” zarówno słonia, jak i małą ryjówkę – uśmiecha się Stanisław Firszt. Latem w Muzeum Przyrodniczym była okazja, aby podziwiać jego dzieła na autorskiej wystawie. Jest kontynuatorem tradycji preparatorskich zapoczątkowanych przez braci Martinich, pracujących u Schaffgotschów.

Jeleń jest herbowym symbolem miasta na podstawie legendy, według której książę Bolesław Krzywousty miał w 1108 roku założyć gród w miejscu, gdzie zobaczył potężnego byka, nazwanego później królewskim i darował mu życie.

– Mamy mnóstwo eksponatów przyrodniczych, i takie będą dominowały w nowej siedzibie – mówi Stanisław Firszt. – Jednak z racji historycznego miejsca planujemy także mniejsze wystawy poświęcone dziejom Cieplic, rodowi Schaffgotschów oraz zakonom, które odegrały znaczącą rolę w kształtowaniu i rozwoju uzdrowiska – zapowiada szef Muzeum Przyrodniczego.

Czytaj również

Sonda

Czy w Wigilię będziesz miał(a) na stole 12 potraw?

Oddanych
głosów
709
Tak
22%
Nie wiem, nie liczę; może być 7 albo 15
78%
 
Głos ulicy
Do Jeleniej Góry przyjechaliśmy znad morza
 
Warto wiedzieć
Stanowski i Mazurek kłamali i szkalowali reporterów
 
Rozmowy Jelonki
Zielone pogranicze
 
112
Kolizja z Teslą
 
Aktualności
Życzenia od Prezydenta Polski
 
Aktualności
Hotel Sanssouci w Karpaczu ma ruszyć wiosną
 
Jelenia Góra - KARR
Życzenia Świąteczne od KARR S.A.

Jedzenie na telefon

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group