Jego wysokość wynosi 1207 m n.p.m. i dotychczas nie ma oficjalnie nadanej nazwy. Wnioskodawcy piszą w uzasadnieniu, że wąski pas Karkonoszy, który graniczy z Republiką Czeską, do tej pory nie były wykorzystywany jako atrakcja turystyczna naszego miasta. – Jest tam nietypowy rezerwat przyrody, który położony jest w uroczym miejscu jest piękną oaza ciszy, otoczony bujną zielenią. Można tu podziwiać ogromne głazy o przedziwnych kształtach (Bażynowe Skały), a z ich wierzchołków rozpościera się zapierającą dech w piersiach panorama Kotliny Jeleniogórskiej wraz z malowniczym miastem Jelenią Górą – czytamy we wniosku.
Jego autorzy dodają, że pierwszym krokiem do skutecznego promowania tego miejsca musi być oficjalne nadanie nazwy szczytowi. – Jeśli symbolem Karpacza jest Śnieżka ,a Szklarskiej Poręby – Szrenica, to czy potocznie zwany Wysoki Granit, nie mógłby się stać symbolem Jeleniej Góry? – Po nazwaniu szczytu Jelenim Granitem będzie on kojarzony z miastem i może stać się atrakcją turystyczno-widokowo-przyrodniczą – przekonują wnioskodawcy. – Można by tu poprowadzić ścieżkę dydaktyczną z punktem widokowym, tak aby obiekt był dostępny dla wszystkich odwiedzających to miejsce - dodają.
Wniosek podpisali przedstawiciele Izersko-Karkonoskiego Towarzystwa Kolarsko-Narciarskiego, Stowarzyszenia Jagniątków Nasz Dom oraz Stowarzyszenia Sympatyków Sobieszowa.