Jelenia Góra: Jelenią Górę i Cieplice rozświetli światło dwóch festiwali
Aktualizacja: 9:00
Autor: Angela
- Od pierwszego festiwalu naszym strategicznym sponsorem jest firma PHILIPS Lighting Poland S.A. Najnowsze produkty naszego sponsora będą rozświetlały także w tym roku nasze miasto – piszą organizatorzy V Karkonoskiego Festiwalu Światła. - Jelenia Góra, która już po raz piąty będzie podejmować festiwalowych gości jest jedynym polskim miastem, należącym do światowej organizacji LUCIA (Light Urban Cities International Association), której celem jest rozwój i promocja właściwego oświetlenia i luminacji miasta – dodają.
Festiwal będzie również miejscem wielu wydarzeń kulturalnych, a także pokazów z zastosowaniem najnowocześniejszych technologii świetlnych, laserowych, graficznych i audiowizualnych w wykonaniu artystów, performerów. Zamiarem organizatorów festiwalu jest stworzenie miejsca, gdzie artyści i studenci szkół technicznych i artystycznych mogą się spotykać prezentując swoje prace lub tworzyć nowe dzieła w trakcie warsztatów i festiwalu.
- Każdego roku staramy się wprowadzić nowe formy prezentacji światła, artystyczne i technologiczne. W piątej edycji także przygotowaliśmy pewne „świetlne niespodzianki” – mówią tajemniczo organizatorzy. - Nasz honorowy gość, znany artysta Jan Kanty Pawluśkiewicz zaprezentuje swoje dzieła cykl „żel-art ŚCIANY” na ścianie Ratusza, będzie to polska premiera takiej galerii i to w największym wymiarze. Nowy trend w kulturze wokół dźwięku i światła to performersi, którzy kształtują przestrzeń dźwiękiem i światłem. W tym roku dominują artyści z Wrocławia, ale mamy także gości z Czech i Anglii – dodają.
Jak zwykle nie zabraknie znanych nazwisk artystów ze świata działających w przestrzeni światła, muzyki, eventów. Wśród nich znajdą się m.in.:. wymieniony już Jan Kanty Pawluśkiewicz, Paul Skawiński z Londynu (Organic Liquid Projections projekcja na ścianie Ratusza i budynku Pałacu Schaffgotsch Politechniki Wrocławskiej), Bartłomiej Szlachcic, Elżbieta Leszczyńska (wizualizacje), Karol Jaśkowiak (syntezatory Projekt Odaibe – audiowizualny performans „Ghost Drummer” – Wrocław), Matej Kotoucek (Sky to Speak z Czech - koncert w Teatrze Zdrojowym), Andrzej Koper i Olga Kaniowska (1000 ABSTRACT MACHINES - Wrocław), Maciej Szczypka z Wrocławia („Obrazy światłowe” event (projekcja na Lalce) i galeria obrazów), Mirosław Rajkowski, Martin Mckey czy Andrzej Dudek-DÜRER z Wrocławia.