Wtorek, 28 stycznia
Imieniny: Radomira, Tomasza
Czytających: 6535
Zalogowanych: 21
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Jeleniogórska Promenada Bobru

Poniedziałek, 21 października 2024, 19:49
Aktualizacja: 19:54
Autor: Grażyna Szymańska
Jelenia Góra: Jeleniogórska Promenada Bobru
Fot. MT
Ścieżka pieszo-rowerowa pn. „Jeleniogórska Promenada Bobru” w Jeleniej Górze, została wybudowana w latach 2018-2019 w ramach Jeleniogórskiego Budżetu Obywatelskiego i przebiega w bezpośrednim sąsiedztwie koryta rzeki Bóbr (prawy brzeg).
Również i ją powódź uszkodziła. Przejść piechotą można, ale już przejechać rowerem całej nie da rady.

Początek Promenady znajduje się w okolicy mostu kolejowego na końcu ulicy Wiejskiej, następnie przebiega ona pod mostem w ciągu ulicy Grunwaldzkiej, koroną wałów p/powodziowych, pod mostem w ciągu ulicy Jana Pawła II, przecina ul. Lwówecką i biegnie u podnóża wałów p/powodziowych i kończy się przy ulicy Lwóweckiej do mostu kolejowego na rzece Bóbr w Borowym Jarze.

Łączna długość Promenady wynosi obecnie około 2500 m. Powierzchnia ścieżki została wykonana z kruszywa naturalnego, dogęszczanego mechanicznie. Końcowy odcinek posiada betonowe obramowania.

Ten istniejący odcinek Promenady nie jest położony na terenach chronionych. Ścieżka pieszo-rowerowa jest licznie uczęszczana przez mieszkańców i spacerowiczów, rowerzystów i turystów. Stanowi świetny pieszy skrót z Zabobrza do centrum miasta.

Znowu przeszkodziły 3 ptaki

Docelowo Stowarzyszenie Jeleniogórska Promenada Bobru planowało poprowadzenie Promenady w formie ścieżki pieszej o długości około 3 km wzdłuż prawego brzegu rzeki Bóbr od mostu kolejowego w Borowym Jarze aż do kładki pieszej w rejonie Gościńca Perła Zachodu, aby połączyć się ze szlakiem im. dr Mariana Południkiewicza i zamknąć pętlę turystyczną.

Projektowany odcinek Promenady miał przebiegać przez teren Parku Krajobrazowego Doliny Bobru. Jednakże z uwagi na jego położenie na terenach ochronnych (sieć Natura 2000) i bezpośrednią lokalizację siedlisk chronionych ptaków wodnych, projekt uzyskał negatywną opinię Zarządu Parków Krajobrazowych i nie przeszedł weryfikacji merytorycznej.

Obecnie przez las położony na prawym brzegu rzeki Bóbr przebiega "dzika" ścieżka leśna o zróżnicowanym stopniu trudności, którą można dojść do mostku przez rzekę Bóbr przy Gościńcu Perła Zachodu.

Co prawda częściowo została uszkodzona przez wody Bobru w czasie powodzi, jednak przejście jest możliwe.

Twoja reakcja na artykuł?

22
42%
Cieszy
19
36%
Hahaha
2
4%
Nudzi
3
6%
Smuci
3
6%
Złości
4
8%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy chciałbyś zostać ratownikiem górskim?

Oddanych
głosów
866
Tak
20%
Nie
61%
Nie wiem, nigdy wcześniej o tym nie myślałem
19%
 
Głos ulicy
Do Jeleniej Góry przyjechaliśmy znad morza
 
Warto wiedzieć
Davos w szoku. Najważniejsza mowa we współczesnej historii USA!
 
Rozmowy Jelonki
Leniwiec – już 100 koncertów w Czechach
 
112
Miał się gaz ulatniać, to strażacy przyjechali
 
Jelenia Góra - KARR
Zakończenie Uniwersytetu Liderów
 
112
Pożar na Lwóweckiej
 
Aktualności
3100 za obiad z prezydentem Jeleniej Góry
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group