Podczas spotkania organizatorzy poruszali szereg tematów, które mają wpłynąć na poprawę jakości powietrza. Były to m.in. szerzenie wiedzy na temat smogu, apelowanie o zaprzestanie palenia śmieciami oraz zgłaszanie do straży miejskiej, gdy jest podejrzenie, że ktoś to robi. Była mowa o paleniu metodą od góry, zmniejszającą ilość pyłów zawieszonych, które dostają się do środowiska, zagadnieniach technicznych dotyczących ogrzewania mieszkań, ocieplaniu domów, transporcie miejskim, sposobach użytkowania samochodów, a także możliwości przystąpienia do Jeleniogórskiego Alarmu Smogowego czy stowarzyszenia EkoKotlina.
- Chcemy zebrać osoby, które chcą działać na rzecz poprawy naszego środowiska – podkreśliła Joanna Stelmach, organizatorka spotkania. Aktywiści rozpowszechniają też petycję, która zostanie skierowana do Marszałka Województwa Dolnośląskiego – można ją uzyskać w Idea Clubie (ul. Bacewicz 22). W ten sposób mieszkańcy chcą wywrzeć presję, aby Sejmik uchwalił przepisy antysmogowe.
Uczestnicy mówili również o normach jakości powietrza, które w Polsce są drastycznie zawyżone – w naszym kraju poziom alarmowania PM 10 jest 6-krotnie wyższy niż poziom rekomendowany przez WHO (Światową Organizację Zdrowia).
- Czułam, że nie mogę siedzieć z założonymi rękami, postanowiłam to nagłośnić i jestem zadowolona z tej liczby osób, bo na pierwszym spotkaniu Jeleniogórskiego Alarmu Smogowego było 5 osób – powiedziała Joanna Stelmach, która zaprasza do śledzenia profili facebook'owych Jeleniogórskiego Alarmu Smogowego, Polskiego Alarmu Smogowego, a także stron serwisu Aqicn.org oraz Inspekcji Ochrony Środowiska. Ponadto warto śledzić stan powietrza dzięki aplikacjom na smartfony: Kanarek, Zanieczyszczenie powietrza oraz Jakość powietrza w Polsce (GIOŚ). Osoby chętne do aktywnego działania zapraszane są także do stworzenia stowarzyszenia EkoKotlina (kontakt przez facebook lub w Idea Clubie).
W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, którzy podkreślali, że najważniejsza jest edukacja. Mówili również o czerpaniu wzorców m.in. z Wiednia, gdzie zanieczyszczenia tego typu to zaledwie 8 proc. źródeł zanieczyszczeń powietrza.