Ponad pół tysiąca osób (komplet publiczności) podziwiało wczoraj występy dwóch zespołów: chóru „Batumi” oraz tancerzy i tancerek z zespołu „Khorumi”. Energia, jaka płynęła z występu Gruzinów udzieliła się wszystkim zgromadzonym. Słów podziwu nie było końca, a owacja na stojąco skusiła artystów do bisów. - Na wakacje lecimy do Gruzji – stwierdziła zachwycona pani Danuta. - To najlepiej wydane 2 zł (cena biletu) w moim życiu – dodała Sandra.
Państwowy Zespół „Khorumi” powstał w 2002 roku na bazie adżarskiego państwowego ludowego zespołu śpiewu i tańca imienia M. Kukhianidze. Dyrektorem artystycznym zespołu jest wykładowca gruzińskiej choreografii Temuri Bibileishvili, odznaczony rosyjskim Orderem Honoru. Zespołem opiekują się choreografki: Tamta Kervalishvili i Tornike Dolizde oraz menadżerka Lili Varshanidze. Od samego początku zespół zachwyca publiczność profesjonalizmem, umiejętnościami scenicznymi oraz oryginalną choreografią. Zespół otrzymał wiele nagród na gruzińskich i międzynarodowych festiwalach, a także na Światowym Konkursie Tańców Ludowych. W 2010 roku rząd regionu Adżarii nadał zespołowi status „państwowy”. Zespół regularnie bierze udział w występach organizowanych przez rząd Adżarii dla zagranicznych gości, byli to m.in.: kongresmen – John McCain, obecny prezydent USA – Donald Trump, prezydenci Ukrainy i Polski oraz prezydent Azerbejdżanu – Ilkham Aliev.
Z kolei Państwowy Zespół Wokalny „Batumi” powstał w 2000 roku. To jeden z najlepszych i najbardziej popularnych współcześnie zespołów ludowych Gruzji. Najwięksi gruzińscy muzycy, tacy, jak Jansug Kakhidze, Anzor Erkomaishvili czy Robert Gogolashvili inspirowali się ich występami.
„Batumi” wygrał Pierwszą Nagrodę na Piątym Festiwalu Ludowym w Szwecji, jak i również na festiwalu Jano Kakhidze „Jesień Tbilisi”. Zespół z sukcesami brał udział w festiwalach w Turcji, Rosji, Szwecji, Niemczech, Włoszech, Hiszpanii, Francji, Łotwie, Polsce, Austrii, Grecji, Bułgarii, Azerbejdżanie, Iranie, Izraelu i Chinach. Repertuar zespołu „Batumi” jest bogaty w gruzińskie pieśni ludowe, kościelne hymny, romanse, współczesne piosenki muzyki pop, a także muzyki klasycznej; zrekonstruował wiele dawnych, oryginalnych i zapomnianych pieśni ludowych Gruzji. Swoją pierwszą płytę CD zespół opublikował w 2005 roku. Składa się na nią 21 gruzińskich pieśni ludowych. Muzyka zespołu jest publikowana w różnych radiowych i telewizyjnych antenach.
(źródło: teatrnorwida.pl)