Uchwalona przez Sejm Wielki Konstytucja Rzeczypospolitej Obojga Narodów została uznana za święto już 5. maja 1791 r. Konstytucja obowiązywała tylko przez rok, została obalona przez armię rosyjską wraz z konfederacją targowicką. Po drugiej wojnie światowej władze komunistyczne zastąpiły je obchodami święta 1. Maja, a w 1951 roku - zdelegalizowały. Po zmianie ustroju, od kwietnia 1990 roku, święto Konstytucji 3. Maja jest świętem narodowym.
- To Polska dała Europie przykład, to my pokazaliśmy, że można i należy widzieć kompromis jako cnotę, a nie rezygnację. Jest więc ta Konstytucja oczywistym powodem do zadumy nad naszą niełatwą historią. Polacy wytyczyli w końcu XVIII wieku rewolucyjnym jak na tamte czasy dokumentem, drogę do nowocześnie pojmowanej demokracji, a jednak jesteśmy zaledwie 10 lat w Unii Europejskiej. Jesteśmy niedługo w rodzinie krajów o ukształtowanej demokracji. Daliśmy Europie wzorce, a sami późno z nich nie skorzystaliśmy. Może najprostszą odpowiedzią na tą refleksję jest powiedzenie, że z reguły łatwiej było nam walczyć z kimś, niż wspólnie o coś - mówił do zgromadzonych wiceprezydent Jeleniej Góry Jerzy Łużniak.
- Rok później sukces, jakim była Konstytucja, został w znacznej części roztrwoniony. Należy zdobyć się na refleksję, czy i jak wiele tamtych doświadczeń można przenieść do naszej współczesności i jak można korzystając z doświadczeń tamtych czasów niwelować wszelkie problemy, które dziś nas poróżniają i czy to jest w ogóle możliwe. Należę do tych ludzi, którzy uważają, że nie tylko jest to możliwe, ale jest to wręcz konieczne. Wbrew medialnym przekazom ta grupa jest coraz to liczniejsza. A za nami stoi milcząca większość tych, którzy chcą żyć pogodnie, uczciwie i z nadzieją, że każdy następny dzień będzie lepszy od poprzedniego. Tę nadzieję mieli autorzy Konstytucji 3. maja, jesteśmy spadkobiercami ich tradycji i pragnień. Życzę nam wszystkim tu obecnym i wszystkim, którzy korzystają z dobrodziejstw święta Konstytucji 3. Maja, spełnienia tych wielkich oczekiwań, które towarzyszyły tamtym czasom. Tych pragnień, które niepodzielnie są naszymi. Dziękuję wszystkim, którzy chcą własną pracą ziścić tą wizję dla Polski - dodał wiceprezydent.
W tradycyjnych obchodach na Placu Ratuszowym ze sztandarami uczestniczyli przedstawiciele szkół, harcerze, służby mundurowe. Obecni byli także m.in.: posłanka Zofia Czernow, przewodniczący Rady Miejskiej Leszek Wrotniewski, były prezydent Jeleniej Góry Marek Obrębalski, a także przedstawiciele partii politycznych i organizacji pozarządowych.
Uczestnicy obchodów święta Konstytucji 3. Maja przemaszerowali ze sztandarami ulicą Konopnickiej i 1. Maja pod kościół Podwyższenia Krzyża Świętego, gdzie pod pomnikiem "Wolność i Niepodległość" złożyli kwiaty, a następnie udali się na mszę.