Opracowany przez profesora Władysława Barzdajna „Program restytucji jodły pospolitej w Sudetach” realizowany jest w nadleśnictwach Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych we Wrocławiu od roku 1996.
Założeniem jest ochrona istniejącego jeszcze na terenie Sudetów genotypu jodły pospolitej oraz przywrócenie gatunkowi roli lasotwórczej. Restytucja polega na odtworzeniu i zwiększeniu zasobów gatunku do takiego stopnia, w którym będzie możliwe jego naturalne odnawianie się i wymiana pokoleń.
Program jest wspierany przez wiele instytucji, m.in.: Lasy Państwowe, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, Wydział Leśny - Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, Instytut Dendrologii w Kórniku, Leśny Bank Genów Kostrzyca, Fundacja EkoFundusz, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
W Nadleśnictwie "Śnieżka" wytypowano 98 "drzew zachowawczych" jodły - informują leśnicy. - W roku 2001 roku została założona „Nasienna plantacja zachowawcza jodły pospolitej – Abies alba Mill” w leśnictwie Maciejowa, o powierzchni 7,15 ha, na wysokości 400 m n.p.m., o liczbie szczepów jodły – 1643.
Pierwsze szyszki zebrano w 2006 roku. Z zebranych nasion w Leśnej Szkółce Kontenerowej Kostrzyca hodujemy sadzonki jodły, które następnie wprowadzamy (sadzimy) w drzewostanach. Uprawy jodły są przez nas nadzwyczaj pielęgnowane i chronione - podkreślają leśnicy.