To wyjątkowe odznaczenie nie jest instytucjonalne czy państwowe, jest to po prostu symbol wdzięczności dzieci – wyjaśnia R. Kiełek. - Dla mnie, filantropa jest to order serca, dlatego jest najważniejszy, inspirujący do ciągłej działalności na rzecz dzieci skrzywdzonych przez los. Zawsze powtarzam, że nie dla orderów, oklasków staram się pomagać dzieciom skrzywdzonym przez los lecz tak zwyczajnie po prostu z potrzeby serca i tak jest w moim przypadku do dzisiaj. Nigdy nie zwątpiłem w to co robię, dobroczynność stanowi kredo mojego życia, tak zostałem wychowany i namaszczony przez opatrzność.
Ryszard Kiełek wspieranie dzieci traktuje jako swoją życiową misję. Gdy w latach 70. i 80. mieszkał w Warszawie, był dyrektorem fundacji „Uśmiech dziecka”, która finansowała operacje czy szukała mieszkań dla dzieci z ubogich rodzin. Ryszard Kiełek prowadził też m.in. akcje SOS dzieciom, organizował obozy integracyjne dla dzieci niepełnosprawnych, wysyłał podręczniki polskim dzieciom z Wilna i Lwowa. Potem prowadził ośrodek w Sosnówce „Uśmiech dziecka”, gdzie organizowane były kolonie dla dzieci z niezamożnych rodzin.
Mimo, że w tym roku kończy 75 – lat R. Kiełek nadal bardzo mocno angażuje się w działalność na rzecz dzieci.
Od 25 lat skupiłem się na wolontariacie czytelniczym i odwiedzam biblioteki miejskie i szkolne, szkoły, przedszkola, szpitale i ośrodki opiekuńcze, czytam nawet podczas różnych festynów – opowiada R, Kiełek. - Często czytanie łączę z opowiadaniem o idei wolontariatu i namawiam do niego. W listopadzie 2022 roku w Szkole Podstawowej nr 11 w Jeleniej Górze odbyło się tysięczne spotkanie czytelnicze i postanowiłem że do końca moich dni będę czytać dzieciom szczególnie chorym i z niepełnosprawnością. Okazuje się że czytanie takim dzieciakom może być dla nich pewną terapią bo chociaż na moment zapominają o chorobie i cierpieniu. Warto czytać dzieciom bo to kształtuje ich wyobraźnię, uwrażliwia, pozwala na rozwinięcie edukacji literackiej w szerokim spektrum. Od kilku lat staram się też wcielać się w rolę pisarza, poety. Piszę książki o tematyce społeczno-historycznej. Mam satysfakcję że niektóre moje wiersze czytają w sieci znakomici aktorzy i że te prezentacje mają wiele wyświetleń. Moje książki i tomiki wierszy można też znaleźć w Jeleniogórskiej Bibliotece Cyfrowej.
Order Uśmiechu to jedyne odznaczenie, które nadają dorosłym dzieci za okazane im serce. Damami i Kawalerami Orderu Uśmiechu są ludzie różnych profesji, zawodów, funkcji społecznych, wyznań religijnych itp. działający na całym świecie na rzecz dzieci. Międzynarodowa Kapituła Orderu Uśmiechu przyznała Ryszardowi Kiełkowi Order Uśmiechu 1 czerwca 1988 roku na wniosek dzieci z Domu Dziecka w Michalinie.