Spotkanie odbyło się w Galerii na Górze w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze, przy ul. Jana Matejki 28. W programie znalazły się: referaty okolicznościowe i wspomnieniowe, prezentacja multimedialna zdjęć i pamiątek, wystawa fotografii, premiera wydawnictwa okolicznościowego z serii „Zeszyty Historyczne” RPK, czy rozmowy wspomnieniowe.
Moje początki turystyczne i krajoznawcze to mój sąsiad z drugiej strony ulicy - Teofil Ligenza vel Ozimek, który okazał się takim "podstępnym" człowiekiem, który zwabił mnie na spotkanie, które okazało się egzaminem na przodownika turystyki pieszej - zdałem i od tego się zaczęło - wspomina Krzysztof Tęcza, prezes Oddziału PTTK Sudety Zachodnie.
Warto zaznaczyć, że były to inne czasy i wówczas młodzież i dorośli bardziej garnęła się do takich działań.
Nikogo wtedy nie interesowało czy dostanie za to jakieś pieniądze, czy nie. Chodziło o fakt zorganizowania imprezy, żeby ktoś przyszedł, żeby ktoś był zadowolony - zaznaczył K. Tęcza, który wspomina, że profesor Ligenza słynął z szybkiego chodu. - Chwila nieuwagi i wycieczka traciła go z oczu. Profesor musiał co jakiś czas oglądać się do tyłu, czy wycieczka nadąża - miałem wtedy koło 20 lat, a profesor był już bardzo dojrzały. On do domu wbiegał po schodach, nie potrafił powoli wchodzić - opowiada prezes jeleniogórskiego oddziału PTTK.
Koło PTTK nr 30 powstało w roku 1958 z inicjatywy Teofila Ligenzy vel Ozimka, który był prezesem tego Koła przez 40 lat. W czasie sześćdziesięciu lat przez Koło przewinęło się ponad 550 osób, większości nauczycieli z regionu jeleniogórskiego. Organizowano różnorakie imprezy turystyczne, jak rajdy, wycieczki, obozy wędrowne, konkursy typu zgaduj-zgadula, kuligi, zwiedzania zakładów pracy, a w okresie jesienno-zimowo-wiosennym – wyjazdy do Wrocławia celem zwiedzania zabytków i muzeów oraz na spektakle …operetkowe, które cieszyły się ogromnym wzięciem - opisuje Andrzej Mateusiak, wiceprezes PTTK "Sudety Zachodnie".