Kamienny pomnik usytuowano obok budynku, w którym 15 lat temu doszło do podpisania partnerskiej umowy pomiędzy Polską a Niemcami. Pamiątkowy obelisk jest wspólną inicjatywą obu miast. Nad odpowiednim przygotowaniem kamienia, czyli jego obróbką i wyrzeźbieniem napisu, pracowali zarówno artyści niemieccy, jak i polscy. Monument upamiętnia poprzednich i obecnych mieszkańców Szklarskiej Poręby. Jest to symbol wspólnej przeszłości, ale przede wszystkim przyszłości. Na kamieniu umieszczono nazwy miasta w języku polskim i niemieckim oraz dwie daty, 1366 i 1945. Pierwsza z nich oznacza początek dawnego Schreiberhau, a druga narodziny Szklarskiej Poręby.
Wczorajszą uroczystość uświetnili swoją obecnością trzej posłowie na Sejm RP, Elżbieta Zakrzewska, Marzena Machałek i Marcin Zawiła. – Popieramy tego typu inicjatywy i życzymy Państwu oraz sobie, aby w przyszłości było ich coraz więcej w naszym regionie – mówili jednym głosem parlamentarzyści. Przed odsłonięciem obelisku przemawiali także, burmistrz Szklarskiej Poręby Arkadiusz Wichniak, wiceburmistrz Bad Harzburg Michael Riesen, przewodniczący niemieckiej rady miejskiej Wolfgang Kullig, przewodniczący Związku Ojczyźnianego Carl-Heinz Freytag oraz pierwszy pomysłodawca powstania pomnika, Wolfgang Thust. Następnie przy akompaniamencie niemieckich waltornistów odbyło się uroczyste odsłonięcie kamienia.
Trzy wstęgi w kolorze białym, niebieskim i zielonym, symbolizujące barwy herbu Szklarskiej Poręby, przecięli burmistrzowie obu partnerskich miast oraz przewodniczący Freytag. Po zrobieniu pamiątkowych zdjęć, polsko-niemieccy przyjaciele ruszyli w kierunku Dolnej, gdzie w kościele p.w. Niepokalanego Serca NMP odbyło się nabożeństwo ekumeniczne oraz koncert organowy. Mieszkańcy Bad Harzburg w większości przynależą do kościoła ewangelicko-ausburskiego, czyli są Luteranami. Ich wiara ma wiele wspólnych elementów z katolicyzmem. W obu kościołach obchodzi się te same święta i wierzy się w Jezusa Chrystusa oraz Ducha Świętego. Wśród różnic można wymienić kult Maryi, który jest silniejszy w Polsce niż w Niemczech.
Nabożeństwo ekumeniczne poprowadzili wspólnie, pastor z Bad Harzburg i proboszcz miejscowej parafii ks. Marek Sowiński. Zebrani modlili się w dwóch językach jednocześnie. Następnym punktem uroczystości był koncert organowy w wykonaniu Krzysztofa Urbaniaka z Akademii Muzycznej w Łodzi i towarzyszącej mu flecistki, Olgi Maracewicz. Instrument, zbudowany przez firmę Schlag, jest w kościele od 1859 r. Do dziś organy zachowały się w dobrym stanie, ale są i elementy wymagające naprawy. Jeden z nich to brakujące piszczałki, które znikły w okresie powojennym. Władze Szklarskiej Poręby nie mają pieniędzy na kosztowną renowację muzycznego zabytku. Dlatego też pomyślano o organizowaniu koncertów organowych, podczas których będą zbierane datki na ten szczytny cel.
W przerwie koncertu odbyła się prezentacja, poświęcona budowie i funkcjonowaniu organów. Pan Urbaniak zaapelował, w imieniu władz miasta pod Szrenicą, o datki na renowację tego instrumentu. Dzięki akcji zebrano sporo pieniędzy od uczestników. Na zakończenie uroczystości w kościele, z krótkim programem artystycznym, wystąpił miejscowy chór „Porębianie” pod dyrekcją Stanisława Leszczawskiego. Jednym z ostatnich wydarzeń podczas weekendowych obchodów był festyn na nowo powstałym boisku, zorganizowany przez Stowarzyszenie „Zdolna Dolna”. W czasie tej imprezy odbył się turniej piłki nożnej Szklarska Poręba – Bad Harzburg. Goście z Niemiec mogli spróbować polskich specjałów, takich jak bigos, pierogi, słodkie wypieki czy piwo. Zwolennicy rękodzieła mogli kupić ciekawe przedmioty, wykonane przez dzieci ze świetlicy środowiskowej „Cegiełka”.
W ramach turnieju piłki nożnej odbyły się trzy mecze, dwa razy po 20 minut. W rozgrywkach wzięły udział drużyny młodszych i starszych juniorów (Woskar oraz Bad Harzburg), a także old boys’ów. Polacy okazali się być „gościnnym” narodem, ponieważ nie przeszkodzili Niemcom w zdobyciu podwójnego zwycięstwa. Honor Szklarskiej Poręby obroniła tylko drużyna starszej młodzieży, która wygrała z Niemcami 4:1. Więcej informacji na temat turnieju w dziale sportowym. Delegacja naszych zachodnich sąsiadów wyjechała z Polski dziś rano. Niemieccy goście byli zachwyceni miłym pobytem, przyjaznymi gestami i bogatym programem obchodów. Mają nadzieję, że okazji do kolejnych spotkań będzie jeszcze wiele.