Środa, 18 grudnia
Imieniny: Bogusława, Gracjana
Czytających: 10950
Zalogowanych: 71
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Piechowice: Karelma to już historia

Czwartek, 21 lutego 2019, 6:04
Aktualizacja: Piątek, 22 lutego 2019, 15:57
Autor: WAC
Piechowice: Karelma to już historia
Fot. WAC
Z powierzchni ziemi znikają ostatnie obiekty jednego z najważniejszych w okresie powojennym zakładów przemysłowych w regionie jeleniogórskim. Chodzi o funkcjonujące przez lata w Piechowicach Karkonoskie Zakłady Maszyn Elektrycznych, czyli popularną Karelmę.

Teren, na którym przez dziesięciolecia funkcjonował największy zakład przemysłowy Piechowic, został jakiś czas temu sprzedany przez właściciela - firmę Energoinstal S.A.. Nabywca, jakim jest jedna z firm transportowych z regionu, przystąpił do rozbiórki pozostałych na nim obiektów między innymi kotłowni i biurowca. Według planu zagospodarowania przestrzennego, obszar dawnej Karelmy jest terenem przemysłowym i ma być wykorzystywany na cele inwestycyjne.

Tym samym kończy się ponad 100-letnia historia zakładu, który bardzo mocno wpisał się w historię miasta. Jego początki sięgają 1910 roku, kiedy to powstała tam fabryka sztucznego jedwabiu. W 1933 roku zakład przestawił się na produkcję chemiczną, a potem zbrojeniową. W czasie II wojny w Piechowicach produkowano materiały wybuchowe do torped, a zakład zyskał nazwę „Dynamitka”. Wtedy też w mieście funkcjonowały trzy obozy pracy dla robotników przymusowych.

W 1945 roku w dawnej „Dynamitce” powstały Zakłady Uzbrojeniowe, zamienione w późniejszym okresie w Zakłady Metalowe i Wytwórnię Maszyn Włókienniczych. W 1955 roku doszło do połączenia zakładu z Fabryką Maszyn Elektrycznych M – 13 w Górzyńcu. Nowy twór w 1963 roku zyskał doskonale znaną nazwę Karelma (Karkonoskie Zakłady Maszyn Elektrycznych). Od 1.09.1961 r. ruszyła nauka w przyzakładowej Zasadniczej Szkole Zawodowej. W 1966 r. w zakładzie pracowało 1100 osób. Firma produkowała zgrzewarki i spawarki transformatorowe, silniki do pomp głębinowych oraz na potrzeby wojska: agregaty prądotwórcze, polowe stacje ładowania akumulatorów, polowe stacje oświetlające oraz silniki przeznaczone do zasilania sterów okrętów podwodnych. Zakład żywo oddziaływał na historię miasta. Dla jego pracowników wybudowano bloki mieszkalne przy ul. Kościuszki oraz domki szeregowe przy ul. Baczyńskiego. Karelma wspierała też piłkarzy KS Lechii Piechowice.

Schyłek zakładu nastąpił wraz ze zmianami ustrojowymi. Stopniowo ograniczano produkcję dla wojska. W 1996 r. w firmie pracowało już tylko około 350 pracowników. Nastąpiły zmiany własnościowe. Zakład produkował między innymi spawarki spalinowe oraz wózki akumulatorowe dla osób niepełnosprawnych. Nie uratowało to jednak firmy przed upadłością, która nastąpiła na początku XXI wieku.

Twoja reakcja na artykuł?

5
5%
Cieszy
1
1%
Hahaha
1
1%
Nudzi
69
63%
Smuci
7
6%
Złości
27
25%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Co ustawił(a)byś na środku ronda obok ZUS?

Oddanych
głosów
705
Jelonka
55%
Choinkę
13%
Coś innego
31%
 
Głos ulicy
Do Jeleniej Góry przyjechaliśmy znad morza
 
Warto wiedzieć
Dlaczego nie wierzę w przypadek na Bałtyku?
 
Rozmowy Jelonki
Zielone pogranicze
 
112
Kolizja 4 samochodów
 
Aktualności
Pociągiem do Karpacza coraz bliżej
 
Aktualności
Zabawa w Piechowicach
 
Karkonosze
Ten film zmrozi krew w żyłach!

Jedzenie na telefon

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group