-Pomysł na taki festiwal nosiłem w głowie od kilku lat, od kiedy zobaczyłem podobne imprezy we Francji – tłumaczył Robert Futerhendler – dogadałem się z panem Januszem Stańczykiem z Sudety IT i po wielu miesiącach ciężkiej pracy robimy jego pierwszą edycję.
Głównymi sponsorami festiwalu są: Philips i firma NEOS zajmująca się oświetleniem drogowym i iluminacjami.
- Gdy tylko dostaliśmy propozycję współorganizowania festiwalu wiedzieliśmy, że to dobry pomysł – tłumaczyła Elżbieta Darol z Neos-u – już zaczęliśmy instalowanie iluminacji na placu Piastowskim, w parku Zdrojowym i innych wyznaczonych punktach. Podczas festiwalu będziemy prezentować naszą ofertę instalacji oświetlenia ulicznego skierowaną do gmin. Nasze energooszczędne i wydajne systemy oświetlają wiele gmin w Wielkopolsce i Zachodniopomorskim.
Festiwal to również imprezy towarzyszące, konkurs fotograficzny Iluminacja na który wpłynęło już ponad sto prac związanych ze światłem. Rozstrzygnięcie nastąpi 10 stycznia a ogłoszenie wyników nastąpi o 17. na placu Piastowskim. Do wygrania jest odpowiednio 3 tysiące, 2 i 1 tysiąc złotych.
Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest nadesłanie fotografii na konkursową skrzynkę internetową kfs.iluminacja@gmail.com lub zarejestrowanie się na stronie internetowej www.karkonoskifestiwalswiatla.p do dnia 03.01.2009 roku.
Druga impreza towarzysząca to zaplanowany na 10 stycznia konkurs Mistrz Światła przeznaczona dla wszystkich, którzy urządzą happening związany w jakikolwiek sposób ze światłem. Może wystąpić jedna osoba, może grupa, światło może być płomieniem, może być z żarówki czy czegokolwiek innego, co świeci. Organizatorzy dopuszczają pełną dowolność, a wygra ten, kto najbardziej zachwyci publiczność. Do wygrania nagrody rzeczowe, produkty Philipsa o wartości odpowiednio 8, 4 i 2 tysiąca złotych.
- Bardzo nam zależy na jak najliczniejszym udziale ludzi pozytywnie zakręconych, którzy znajdą sposób na niekonwencjonalne wykorzystanie światła, na przykład żonglerzy płomieniem – wyjaśnia Robert Futerhendler.
Trzecie wydarzenie przygotowała Politechnika Wrocławska, która w swoim ośrodku dydaktycznym w Cieplicach, w pałacu Schaffgotschów, zorganizuje festiwal Światło-Cuda.
- Pokażemy wszelkie zjawiska fizyczne związane ze światłem – wyjaśnia zastępca dyrektora ośrodka, Witold Dziadosz – będą pryzmaty, hologramy i wiele innych zjawisk w których bierze udział światło. Chcemy przybliżyć zainteresowanym naukową wiedzę o świetle. Będą też dwie sesje popularnonaukowe na temat wykorzystania światła w technice oraz w medycynie. Wszystko 10 i 11 stycznia.
W niedzielę, pierwszy raz na placu Piastowskim, odbędzie się kolejny finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy oraz koncert zespołu Elektryczne Gitary.
- Cieszymy się z tej inicjatywy, która na pewno rozsławi Jelenią Górę – mówił prezydent Jeleniej Góry, Marek Obrębalski – miasto wesprze jej organizację na kwotę 100 tysięcy złotych.
Festiwal zaczyna się już teraz od coraz obfitszej iluminacji hoteli, budynków i parku Zdrojowego. Od 5 stycznia będą włączane kolejne elementy oświetlenia, tak, żeby początek festiwalu był jednocześnie kulminacją światła.
- Jak wszystko nam się uda, to za 5 lat, wspólnie z Czechami, oświetlimy z ich strony Karkonosze tak, że na ciemnym niebie będzie widać cały zarys gór. Wierzę, że tego dokonamy – podsumował Janusz Stańczyk.