Chodzi o klasyfikację miejscowości górskich o podgórskich oraz innych ośrodków turystycznych w kraju, opublikowaną w ostatnim numerze tygodnika „Wprost”. Karpacz zajął piątą lokatę. To wysokie miejsce, bowiem oceniano 50 ośrodków.
W opracowaniu rankingu wzięto pod uwagę, między innymi, liczbę oraz jakość wyciągów krzesełkowych i orczykowych, liczbę oraz średnią i łączną długość tras, a także ich zróżnicowanie pod względem poziomu trudności.
Liczyła się także możliwość dośnieżania i oświetlenia tras, wypożyczalnie sprzętu narciarskiego oraz rodzaj oferowanego sprzętu.
Nie pominięto ułatwień w dojeździe, liczby miejsc parkingowych i tłoku na stokach.
Piąte miejsce w Polsce, a w Karkonoszach – pierwsze. Wśród lokalnych kurortów Karpacz wyprzedził Szklarską Porębę (szóste miejsce) oraz pozostawił w tyle Kowary i Przesiekę.
Organizatorzy rankingu podkreślają szybki rozwój podgórskich kurortów.
– Tadeusz Gołębiewski, właściciel sieci hoteli, zamierza zainwestować 350 mln zł w Karpaczu. Kasa miasta wzbogaciłaby się dzięki temu o milion złotych z podatku od nieruchomości i opłat turystycznych. Dzięki planowanym inwestycjom Karpacz za kilka lat powalczy z Zakopanem o miano zimowej stolicy Polski – przewiduje „Wprost”.
Inwestycja Gołębiewskiego nie podoba się jednak ekologom. Podczas niedawnego spotkania EkoForum, organizacji dbającej o propagowanie ekologii w różnych dziedzinach. – Ważna jest ochrona krajobrazu. Projekt przewiduje, że hotel będzie miał front o długości 300 m. Taka inwestycja nie powinna powstać w tym rejonie – sugeruje prof. Tadeusz Borys z Wydziału Gospodarki Regionalnej i Turystyki Akademii Ekonomicznej.
Z kolei zdaniem turystów problemem w Karpaczu jest brak wystarczającej ilości parkingów. – W sezonie ciężko znaleźć gdziekolwiek wolne miejsce przy nartostradach – przyznaje Adam Jedliński ze Szczecina. Zmotoryzowani narzekają też na brak poczucia bezpieczeństwa. W Karpaczu często zdarzają się kradzieże sprzętu narciarskiego oraz samochodów.