Czwartek, 21 listopada
Imieniny: Janusza, Konrada
Czytających: 11458
Zalogowanych: 97
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Kierowca miejskiego autobusu to nie policjant

Sobota, 8 maja 2021, 6:01
Autor: WAC
Jelenia Góra: Kierowca miejskiego autobusu to nie policjant
Fot. WAC
Z prośbą o wyjaśnienie czy właściwe było zachowanie kierowcy autobusu MZK, w którym miał miejsce incydent z udziałem nietrzeźwego i agresywnego pasażera zwrócił się do nas pan Grzegorz.
Kilka dni temu około godziny 11.00 jechałem autobusem linii 7 w kierunku Sobieszowa – opowiada nasz Czytelnik. - Na jednym z przystanków do pojazdu tylnymi drzwiami wsiadł młody mężczyzna. Był bardzo pijany i ledwo trzymał się na nogach. Co chwilę chwiał się i wpadał na siedzących współpasażerów. To zdenerwowało innego z mężczyzn, który krzycząc aby natychmiast wysiadał uderzył nietrzeźwego młodzieńca w głowę. W autobusie zrobiło się zamieszanie ludzie zaczęli krzyczeć i pijany przeszedł na środek pojazdu. W kieszeni miał otwartą puszkę z piwem, które przy hamowaniu autobusu zaczęło wylewać się na podłogę pojazdu i osoby podróżujące autobusem. W pewnym momencie nietrzeźwy zaczął też być agresywny wobec mężczyzny stojącego przy automacie do sprzedaży biletów. To sprawiło, że większość pasażerów uciekła w popłochu do tyłu „siódemki”. W pobliżu Galerii Nowy Rynek młodzieniec uderzył ręką w jeden z kasowników krzycząc do kierowcy, aby go wypuścił. Gdy tak się nie stało, za moment wysiadł z pojazdu na przystanku „Podwale”. Opisane zdarzenia ze stoickim spokojem obserwował kierowca autobusu, który mimo wezwań pasażerów, aby wyprosił agresora lub też powiadomił policję w żaden sposób nie reagował. Czy takie zachowanie kierowcy jest właściwe? -pyta Czytelnik.
Kierowcy naszych autobusów nie są policjantami i w takich przypadkach mają zakaz opuszczania kabiny - mówi rzecznik prasowy MZK Zbigniew Rzońca. - Nie powinni też swoim zachowaniem pobudzać takie osoby do jeszcze większej agresji. W każdym autobusie znajduje się tzw. czerwony przycisk. Po jego wciśnięciu kierowca uzyskuje automatyczne połączenie z dyspozytorem, który podejmuje decyzję co należy zrobić w danej sytuacji. Jeśli konieczna jest interwencja policji, kierowca powinien zjechać na najbliższy przystanek i tam czekać na przyjazd mundurowych. Co istotne - w takiej sytuacji powinny być otwarte drzwi autobusu, aby umożliwić opuszczenie pojazdu pasażerom, a w osobie agresywnej nie wzbudzać poczucia zagrożenia. Nasze autobusy są monitorowane i jeśli nawet agresor wykorzysta to do ucieczki, nie będzie problemów z ustaleniem jego tożsamości.

Twoja reakcja na artykuł?

21
19%
Cieszy
21
19%
Hahaha
4
4%
Nudzi
5
5%
Smuci
20
18%
Złości
38
35%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Ile książek w roku czytasz? Audiobooki i e-booki też się liczą.

Oddanych
głosów
616
Jedną
6%
Kilka (3-5)
19%
Dużo (6-12)
17%
Bardzo dużo (więcej niż 12 rocznie)
29%
Czytam od przypadku do przypadku (wolę internet od książek)
9%
Wcale nie czytam książek
21%
 
Głos ulicy
Czy Teatry Uliczne w tym roku się podobały?
 
Warto wiedzieć
Upadek Niemiec: Rząd się rozpadł, a recesja za rogiem
 
Rozmowy Jelonki
Zielone pogranicze
 
Aktualności
Autobusy nie dają rady
 
Karkonosze
Rozszerzenie Karkonoskiego Parku Nadowego – za i przeciw
 
Okiem fotografa
Co popada śnieg, to zaraz stopnieje
 
112
Kolizja z autobusem

Jedzenie na telefon

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group