Barwny korowód ożywił centrum Jeleniej Góry nie tylko flagami i transparentami, lecz także dźwiękami fanfar dla uczczenia tego święta. Zabrzmiały hymny Polski i UE.
Święto ustanowiono na pamiątkę uchwalenia deklaracji Roberta Schumana, która stworzyła podwaliny do zawiązania Wspólnoty Europejskiej. Ówczesny minister spraw zagranicznych Francji Schuman przedstawił właśnie 9 maja 1950 roku propozycję stworzenia pierwszej wspólnoty europejskiej, późniejszej Wspólnoty Węgla i Stali.
Parada była też wyrazem poparcia młodych mieszkańców miasta dla akcesji Polski do Unii Europejskiej w 2004 roku. Transparenty chwalące UE wystawili, między innymi, uczniowie Szkoły Podstawowej nr 10 oraz II Liceum Ogólnokształcącego im. Norwida.
Krytyki zjawiska nie było, choć może by się przydała. To właśnie ze względu na unijne przepisy mieszkańcy miast powiatowych zostaną pozbawieni możliwości wyrabiania paszportów w miejscu zamieszkania. Wchodzi w życie także przepis dotyczący konieczności zapinania pasów bezpieczeństwa w autobusach. Kłopot w tym, że polskie autokary pasów nie mają, a przewoźnikom nie opłaca się ich instalować.
Są też i plusy, choćby modernizacja jeleniogórskich oczyszczalni ścieków i części sieci kanalizacyjno-wodociągowej realizowana, między innymi, dzięki wsparciu z funduszy UE.
Unię Europejską zachwalał, między innymi za to zastępca prezydenta miasta Józef Sarzyński, który czynił to samo w 2003 roku, podczas pierwszej Parady Schumana w Jeleniej Górze. Niektórzy jej uczestnicy maszerowali wówczas jako gimnazjaliści i uczniowie szkół podstawowych. Dziś zapewne mają swój pogląd na akcesję Polski do UE.
Impreza, zorganizowana głównie przez Młodzieżowy Dom Kultury, ucieszyła uczniów, ponieważ nie musieli iść do szkoły. Nie wzbudziła jednak emocji wśród starszych jeleniogórzan.