Dodatkowe zajęcia praktyczne na Kolegium Karkonoskim, polegające na przeprowadzaniu różnych doświadczeń, prowadzone są już od 2003 roku. Korzystają z nich licealiście I LO im. Stefana Żeromskiego z klas I-III o profilu matematyczno-fizycznym oraz matematyczno-informatycznych i innych klas. Zainteresowani biorą udział w olimpiadach fizycznych, będą zdawać maturę z tego przedmiotu oraz są zainteresowani kierunkami technicznymi.
– Są to bardzo przydatne zajęcia dla naszych uczniów ponieważ mają okazję zobaczyć i skorzystać z prawdziwego laboratorium fizycznego, którego u nas w szkole niestety nie ma i na pewno nie będzie, ze względu na koszta takiego przedsięwzięcia. Zajęcia te są prowadzone dla wszystkich chętnych z klas ścisłych i odbywają się co tydzień. W tym roku zajęcia trwają od października i na pewno będą do końca grudnia. Dalsze ich organizowanie zależy od środków pieniężnych – mówi Lechosław Trębicki, nauczyciel fizyki z I L.O. im. Stefana Żeromskiego w Jeleniej Górze.
Każde ćwiczenie dotyczy odrębnej tematyki a przygotowane są dla studentów. Na każdym stanowisku jest inne doświadczenie w pierwszej sali ćwiczenia dotyczą optyki, w drugiej sali zjawiska elektryczne i fotoelektryczne, rozszerzalność cieplna, a w trzeciej sali prowadzone są zajęcia z mechaniki.
– Zadanie, które wykonywaliśmy, polega na wyznaczeniu współczynnika załamania światła przechodzącego przez szkło, wytycza się je za pomocą mikroskopu. Najpierw tu na zajęciach robimy pomiary, później w domu rozwiązujemy zadania z nimi związane, robimy sprawozdanie i oddajemy w szkole. Za tę dodatkową pracę otrzymujemy dodatkowe oceny – powiedziała Klaudia Rubin, uczennica klasy III d.
- Uczestniczymy regularnie w organizowanych tu zajęciach. Jestem zadowolona z zajęć, poszerzają one moją wiedzę, pozwalają w praktyce nauczyć się wykonywać doświadczenia, które będę musiała w przyszłości robić na studiach. W szkole nie mamy pracowni fizycznej. Zajęcia te przygotowują zarówno do studiów technicznych, jak i do matury z fizyki. Na wcześniejszych zajęciach wykonywałyśmy ćwiczenia związane z napięciem powierzchniowym oraz z wyznaczaniem lepkości cieczy. Pracujemy ze sprzętem związanym z działem optyki – dodała Monika Skoczylas, z klasy III d.