Koncert życzeń radnych, z jakimi po raz kolejny zmierzył się prezydent i urzędnicy, skończył się akceptacją większości wniosków Komisji Finansów i Budżetu, przegłosowanych na poprzednim posiedzeniu. Chodzi o zwiększenie środków (o 150 tys. zł) na remonty oświetlenia i doświetlenie ulic Chrobrego, Kraszewskiego, Uroczej, dodatkowe 400 tys. zł na utrzymanie dróg, w tym wykonanie chodnika wzdłuż ulicy Krośnieńskiej (do cmentarza) oraz utwardzenie nawierzchni części drogi ul. Warszawskiej. Ponadto zwiększono o 70 tys. zł środki dla Jeleniogórskiego Centrum Kultury (pierwotny projekt prezydenta zakładał ok. 90 tys. mniej, więc budżet JCK będzie na podobnym poziomie jak w 2017 roku).
Z wniosków komisji, nie uwzględniono jedynie zwiększenia o 10 milionów złotych środków na oświatę. Jak tłumaczyli przedstawiciele Urzędu Miasta, w ciągu roku braki na oświatę mogą się zmniejszyć, gdyż brakujące aktualnie 10 milionów odnoszą się do zgłoszonego przez dyrektorów zapotrzebowania. W styczniu ma się pojawić propozycja prezydenta ws. nowej sieci szkół. Póki co, realizuje się kolejne postulaty księgowych, bowiem będą wspólne zamówienia na materiały biurowe i środki czystości dla szkół, co jest kolejną kroplą w morzu potrzeb. - Czekamy na propozycje pana prezydenta. Vulcan już raz zrobił analizę i miasto zapłaciło ogromne pieniądze za to, a prezydent i wydział nie dostosowali się do wniosków - podkreśliła Anna Ragiel, która zabiegała o zapewnienie środków zgłoszonych przez dyrektorów, jednak podobnie jak w pozostałych przypadkach, nie wskazując skąd zabrać, aby na ten cel dać.
Jak podkreśla przewodniczący Komisji Finansów i Budżetu, życzenia radnych nie wymagały żadnych pożyczek. - Są to przesunięcia z innych zadań, które prezydent ocenił, że nie zostaną wykonane w przyszłym roku, jak np. ogrodzenie cmentarza przy Sudeckiej - powiedział Stanisław Dziedzic, który głosował za pozytywną opinią ws. projektu budżetu. Poza szefem komisji, za pozytywną opinią głosowali również Anna Bałkowska i Danuta Wójcik. Przeciw pozytywnej opinii byli: Leszek Wrotniewski, Józef Sarzyński i Alicja Szklarska. Od głosu wstrzymali się: Konrad Sikora oraz Anna Ragiel. Jak widać, rozkład głosów pokrywa się z frakcjami w Radzie: klub prezydenta Razem Zmieniamy Jelenią Górę - 3 "za", klub Dolnośląskiego Ruchu Samorządowego - 3 "przeciw", a klub niezależnych, który jest w nieformalnej koalicji z prezydentem - wstrzymał się. W posiedzeniu nie wziął udziału przedstawiciel Prawa i Sprawiedliwości Ireneusz Łojek.
- Projekt zakłada najwyższy budżet inwestycyjny od 28 lat, więc zagłosowanie przeciwko niemu może spowodować duże utrudnienia w realizacji tych zadań, ale on dalej nie rozwiązuje naszego podstawowego problemu. Oświata kosztuje nas najwięcej i jeżeli dalej polityka będzie szła w tym kierunku, że samorządy zostaną same z tym problemem, to będziemy musieli w końcu usiąść do bardzo poważnych dyskusji o oświacie - tłumaczy swój głos wstrzymujący Konrad Sikora.
Początek sesji budżetowej jutro (28.12) o godz. 9:00 w sali obrad (nr 15, II piętro).