Czwartek, 21 listopada
Imieniny: Janusza, Konrada
Czytających: 11483
Zalogowanych: 97
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Koniec atrap i pustych masztów fotoradarowych

Środa, 6 lipca 2011, 8:32
Aktualizacja: Czwartek, 7 lipca 2011, 7:27
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Koniec atrap i pustych masztów fotoradarowych
Nie jest wykluczone, że do końca roku z polskich dróg część fotomasztów zniknie
Fot. RED
Więcej fotoradarów, żółte fotomaszty, nowe oznakowanie, likwidacja atrap i dłuższy okres na wyjaśnienie kwestii wykroczeń – to zmiany, jakie z początkiem lipca br. wprowadziło Ministerstwo Infrastruktury, od kiedy wszystkie fotoforadary od policji przejęła Inspekcja Transportu Drogowego.

Jak mówi Marek Kasperowicz, kierownik terenowego oddziału Inspekcji Transportu Drogowego, obecnie na terenie Jeleniej Góry nie ma żadnych fotoradarowych atrap. W mieście rozstawionych jest tylko pięć fotomasztów: dwa przy ul. Wolności oraz przy ul. Wrocławskiej, Jana Pawła II czy Wincentego Pola.

Dotychczas do nich na przemian wkładany był jeden posiadany przez policję fotoradar. Został on przejęty przez Inspekcję Transportu Drogowego. Nie jest wykluczone, że do końca roku część fotomasztów zniknie, ale i do pozostałych mogą być dokupione fotoradary. Rada miasta zresztą zgodziła się na zakup drugiego takiego urządzenia za 100 tysięcy złotych.

– Na wprowadzenie zmian mamy trzy lata, jednak większość z nich pojawi się do końca bieżącego roku. Wśród nich jest m.in. pomalowanie wszystkich masztów fotoradarowych na żółty kolor. Mierzenie prędkości ma służyć przede wszystkim zwiększeniu bezpieczeństwa i zminimalizowaniu liczby ofiar wypadków, których co roku jest około 5,5 tysiąca. Dlatego z ulic znikną atrapy, a w Jeleniej Górze zlikwidowane zostaną te maszty fotoradarowe, które zostały ustawione w miejscach, gdzie nie ma realnego zagrożenia – zapowiada M. Kasperowicz.

Od 1 lipca br. Główny Inspektorat Transportu Drogowego przejął od policji 75 fotoradarów, a docelowo w II półroczu chce zakupić kolejne 300 sztuk tych urządzeń. Trafią one do pustych fotomasztów ustawionych w miejscach najbardziej niebezpiecznych. Ponadto zmieni się wygląd i odległość oznakowania od urządzeń.

Mandaty będą wystawiane za przekroczenie prędkości o co najmniej 10 km/h, a na ukaranie kierowcy inspekcja transportu będzie miała, pół roku (180 dni), a nie jak to było dotychczas 30 czy 45 dni. Niebawem wyznaczone będą też kontrolne odcinki dróg o różnej długości np. 3 czy 5 km. Tu prędkość będzie mierzona przy wjeździe i wyjeździe kierowcy z danego odcinka.

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Ile książek w roku czytasz? Audiobooki i e-booki też się liczą.

Oddanych
głosów
620
Jedną
6%
Kilka (3-5)
19%
Dużo (6-12)
17%
Bardzo dużo (więcej niż 12 rocznie)
29%
Czytam od przypadku do przypadku (wolę internet od książek)
9%
Wcale nie czytam książek
21%
 
Głos ulicy
Czy Teatry Uliczne w tym roku się podobały?
 
Warto wiedzieć
Upadek Niemiec: Rząd się rozpadł, a recesja za rogiem
 
Rozmowy Jelonki
Zielone pogranicze
 
Aktualności
Autobusy nie dają rady
 
Karkonosze
Rozszerzenie Karkonoskiego Parku Nadowego – za i przeciw
 
Okiem fotografa
Co popada śnieg, to zaraz stopnieje
 
112
Kolizja z autobusem

Jedzenie na telefon

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group