W kościele pw. św. Piotra i Pawła, położonym w malowniczej Maciejowej w Jeleniej Górze, znajduje się tablica pamiątkowa, której treść jest przestrogą i przypomnieniem o tragicznym wydarzeniu, jakie miało miejsce w tej świątyni. Na tablicy widnieje napis:
PAMIĘCI KS. JÓZEFA GÓRSZCZYKA ZAMORDOWANEGO W TYM KOŚCIELE 10 STYCZNIA 1964 ROKU W CZASIE ODPRAWIANEJ PRZEZ NIEGO MSZY ŚWIĘTEJ - WDZIĘCZNI PARAFIANIE.
Zdarzenie to, jak relacjonują miejscowi, miało miejsce rankiem 10 stycznia 1964 roku. W trakcie odprawianej mszy do kościoła wtargnął mężczyzna uzbrojony w siekierę. Rzucił się na odprawiającego mszę księdza. Ten starał się umknąć przed napastnikiem, ale nie zdołał. Został ugodzony – między innymi w głowę - przyniesionym przez mężczyznę narzędziem.
Niestety, mimo prób ratunku ze strony parafian, ksiądz Józef Górszczyk zmarł w wyniku odniesionych ran.
Napastnik został szybko zatrzymany przez służby, jednak motywy stojące za jego brutalnym czynem pozostają niejasne.
Plotki wśród mieszkańców
Wśród mieszkańców Maciejowej krążyły różne plotki, włącznie z tą, że napastnik został nasłany na 33-letniego kapłana przez Służbę Bezpieczeństwa. Zdecydowana większość świadków i analiz sytuacji wskazuje jednak na to, że był to człowiek z zaburzeniami psychicznymi.
Sam kościół w Maciejowej ma bogatą historię, sięgającą aż 1319 roku, kiedy to najprawdopodobniej został ufundowany przez Zedlitzów, ówczesnych właścicieli wsi.
Po śmierci ostatniego katolickiego proboszcza w 1538 roku, świątynia przeszła w ręce protestantów. W 1654 roku kościół został przywrócony katolikom, którzy w 1681 roku odbudowali go po zniszczeniach wojny trzydziestoletniej.
Obecnie jest to niewielka, jednonawowa budowla w stylu gotycko-renesansowym, z barokowym wystrojem wnętrza, który obejmuje trzy ołtarze i ambonę z połowy XVIII wieku.
Kościół oraz otaczający go cmentarz są zabezpieczone kamiennym murem, który wykazuje cechy obronne, co świadczy o historycznym znaczeniu tego miejsca.