Klasztory, kościoły, zbory, synagogi – miejsca święte, które przez wieki pojawiały się w polskim krajobrazie, ukształtowały też pejzaż kulturowy. Jednak wojny, kataklizmy, zapomnienie, a często zwyczajnie brak środków, spowodowały, że wiele z nich zniknęło już lub właśnie znika. Od kilku lat najcenniejszym z nich przywracane jest piękno dzięki zaangażowaniu kustoszów i miłośników zabytków oraz możliwości dofinansowania ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. W ten sposób budowle sakralne odzyskują nie tylko dawny blask, ale też często zyskują nowe życie stając się centrami kultury i dialogu, domami rekolekcyjnymi, ośrodkami edukacyjnymi.
Każdy może zagłosować na najlepszy projekt i wybrać ten obiekt, którego przywrócone piękno docenia najbardziej. Więcej informacji o konkursie i sposobie głosowania można znaleźć na stronie internetowej http://religia.tv/konkurs
Projekty nominowane w konkursie to: „Renowacja Synagogi w Dąbrowie Tarnowskiej-Perły Architektury Chasydów w Polsce – Utworzenie Ośrodka Spotkania Kultur”, „Rewaloryzacja i adaptacja kościoła św. Jana w Gdańsku na Centrum św. Jana – Etap I”, „Rewaloryzacja i zabezpieczenie obiektów w Zespole Architektoniczno-Przyrodniczo-Kulturowym UNESCO Klasztoru OO. Bernardynów w Kalwarii Zebrzydowskiej”, „Kazimierz Dolny oraz wybrane zespoły zabytkowe Powiśla Lubelskiego – renowacja i ochrona dziedzictwa”, „Rewaloryzacja Zespołu Opactwa Cystersów wraz z otoczeniem w Krzeszowie”, „Renowacja elewacji bocznych Bazyliki Sanktuarium Maryjnego w Świętej Lipce”, „Cysterskie dziedzictwo kulturowe – renowacja i konserwacja Katedry Oliwskiej w Gdańsku”, „”Rekonstrukcja pocysterskiego Zespołu Klasztorno-Pałacowego w Rudach”, „Ochrona światowego dziedzictwa kulturowego przez rewitalizację zabytkowego Opactwa Benedyktynów w Tyńcu”, a także „Renowacja oraz prace odtworzeniowe kompleksu kościoła Wang w Karpaczu jako unikalnego obiektu dziedzictwa kulturowego w celu utrzymania atrakcyjności turystycznej regionu”.
Warto przypomnieć, że Kościół Wang wykonany jest z drewna sosny norweskiej, jest cennym zabytkiem architektury Wikingów. Należy do tzw. stavkyrke, które charakteryzuje specyficzna konstrukcja słupowa, strome dachy i snycerska dekoracja. Znajdujący się w Karpaczu zabytek został zbudowany na przełomie XII i XIII w. w południowej Norwegii, w miejscowości Vang. W XIX w. zakupiony przez króla pruskiego Fryderyka Wilhelma IV, dzięki zabiegom hrabiny Fryderyki von Reden z Bukowca, wiosną 1842 r., został przeniesiony w Karkonosze, by mógł służyć tamtejszym ewangelikom. Miejsce pod budowę na zboczu Czarnej Góry (885 m n.p.m.), znajdujące się w połowie drogi z dolnego Karpacza na Śnieżkę, podarował hrabia Christian Leopold von Schaffgotsch z Cieplic. Kościół Wang, wpisany wraz z cmentarzem do Rejestru Zabytków, stał się wizytówką województwa dolnośląskiego. Rocznie odwiedza go 200 tys. turystów.
Całkowita wartość projektu „Renowacja oraz prace odtworzeniowe kompleksu kościoła Wang w Karpaczu jako unikalnego obiektu dziedzictwa kulturowego w celu utrzymania atrakcyjności turystycznej regionu” to 1 823 390,00 zł, a wartość dofinansowania z Unii Europejskiej wyniosła 1 276 190,67 zł. Jego celem była ochrona kościoła Wang jako unikalnego w skali europejskiej przykładu drewnianego budownictwa sakralnego. Najważniejszym z problemów, które parafia postawiła sobie do rozwiązania to ochrona samego budynku kościoła oraz muru oporowego, który podtrzymuje skarpę przy kościele. Prace podzielono na dwa etapy. Etap I objął prace zabezpieczające, konserwatorskie i restauratorskie muru oporowego cmentarza. Realizacja zadania zlikwidowała zagrożenie dla ruchu turystycznego na terenie kościoła oraz sąsiadujących z nim szlaków turystycznych. Etap II objął oczyszczenie elewacji zewnętrznej oraz uzupełnienie i odtworzenie ubytków w częściach ścian i słupów pokrytych „goncikami” (uzupełnienie brakujących gontów) oraz impregnację biologiczną preparatami kolorystycznymi zewnętrznej części elewacji.