Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Niedziela, 25 maja
Imieniny: Grzegorza, Magdaleny
Czytających: 8857
Zalogowanych: 75
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa działa!

Niedziela, 10 listopada 2019, 10:08
Aktualizacja: Sobota, 16 listopada 2019, 14:57
Autor: 112
www.jelonka.com - Wykryto blokadę reklam
Wykryto wtyczkę adblock lub inną metodę blokowania reklam.


Nie lubisz reklam? Rozumiemy to.
Jednak Portal utrzymuje się głównie z tego źródła.

Dlatego proponujemy zakup subskrypcji, która pozwala na wyłączenie reklam.

Kupując subskrypcję pomagasz dzieciom z jeleniogórskich domów dziecka.

KUP SUBSKRYPCJĘ

Jeśli nie chcesz już teraz wykupić subskrypcji - prosimy o odblokowanie portalu w opcjach adblocka.

Zobacz jak odblokować
5 października 2019 r., minęły 3 lata od wdrożenia Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa na terenie kraju, w tym też w Jeleniej Górze. Dzięki analizie zgłoszeń lokalnej społeczności. Wpłynęło ich ponad 3300 i wiadomo już, że spełnia ona swoje zadanie.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa to nowatorskie rozwiązanie z wykorzystaniem sieci Internet, które zostało opracowane przy znaczącym udziale obywateli. To właśnie mieszkańcy, podczas konsultacji społecznych założeń tego przedsięwzięcia, wskazywali swoje oczekiwania i potrzeby w zakresie poprawy poczucia bezpieczeństwa.

W wyniku tych spotkań powstała aplikacja składająca się z części statystycznej - prezentującej poziom zagrożenia wybranymi kategoriami przestępstw, wykroczeń, zdarzeń drogowych oraz mapa interaktywna umożliwiająca bezpośrednie działanie użytkownika na rzecz poprawy bezpieczeństwa publicznego.
Bezpłatny i anonimowy dostęp do aplikacji oraz ważna problematyka jaką jest bezpieczeństwo, spowodowały, że aplikacja cieszy się od samego początku funkcjonowania dużą popularnością. Niewątpliwie wpływ na taki poziom zainteresowania ma szybkie i rzeczowe podejmowanie działań przez Policję w celu weryfikacji naniesionego przez obywatela zagrożenia, a w przypadku jego potwierdzenia, skutecznej eliminacji.

Przekazane przez społeczeństwo spostrzeżenia w zakresie występujących zagrożeń skutkowały wieloma przedsięwzięciami, również podejmowanymi przez inne podmioty działające na rzecz bezpieczeństwa, których efektem była eliminacja zagrożeń. Najwięcej zgłoszeń, które za pośrednictwem KMZB wpłynęło do jeleniogórskiej Policji, to:
Nieprawidłowe parkowanie – 1014
Przekraczanie dozwolonej prędkości – 504,
Spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych – 444,
Niewłaściwa infrastruktura drogowa – 182,
Dzikie wysypiska śmieci – 328.

W wyniku podejmowanych przez jeleniogórskich funkcjonariuszy działań, zarówno na etapie weryfikacji zagrożeń jak i w trakcie ich eliminacji, wyegzekwowano przestrzeganie przepisów także w wielu innych obszarach, których chociażby incydentalne występowanie miało istotny wpływ na poczucie bezpieczeństwa mieszkańców.

Przypomnieć należy zasadę działania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Funkcjonariusze sprawdzają każde zagrożenie. Następnie dokonywana jest pełna analiza ilości zgłoszeń w danym miejscu. W przypadku wielokrotnego ich potwierdzenia, patrole otrzymują do zadań stałych wytypowane rejony służbowe. Głównym celem działania policjantów w każdym przypadku jest całkowite wyeliminowanie zagrożeń dotyczących zakłócania bezpieczeństwa oraz porządku publicznego w regionie jeleniogórskim. Każde potwierdzone zgłoszenie dotyczące nieprawidłowości w zakresie infrastruktury drogowej policjanci kierują do zarządcy drogi w celu usunięcia bądź każdorazowo takie zgłoszenie omawiane jest na Komisji Bezpieczeństwa w celu podjęcia działań eliminujących zagrożenie. Dzięki funkcjonowaniu KMZB wiele zgłoszonych nieprawidłowości zostało wyeliminowanych , natomiast zgłoszenia, których realizacja wymaga większych nakładów finansowych oczekują na ujęcie ich kolejnym budżecie miasta czy powiatu. Przykładem może być ul. Dębowa w Jeleniej Górze, gdzie będzie przeprowadzony kapitalny remont drogi. Ponadto dzięki sugestiom mieszkańców wprowadzono , ale również i usprawniono wiele rozwiązań infrastrukturalnych poprawiających bezpieczeństwo i płynność ruchu. Pozyskano wiele nowych miejsc parkingowych, dzięki wprowadzeniu zmiany w organizacji ruchu, tj. wprowadzenie ruchu jednokierunkowego na drogach o niskim natężeniu, np. ul. Tuwima, Szewska, Traugutta. Ponadto na podstawie informacji od mieszkańców przeprowadzono czynności wyjaśniające, bądź wszczęto postępowania.

Przypomnijmy, że Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, obok programu „Dzielnicowy bliżej Nas” oraz reaktywacji posterunków Policji, to jeden z trzech filarów zmiany filozofii funkcjonowania polskiej Policji mającej na celu realne uspołecznienie jej działań.

Twoja reakcja na artykuł?

10
77%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
8%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
8%
Złości
1
8%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Na kogo będziesz głosował(a) w drugiej turze wyborów?

Oddanych
głosów
43
Rafał Trzaskowski
53%
Karol Nawrocki
35%
Nie idę w drugiej turze głosować
5%
Polityka mnie wcale nie interesuje
7%
 
Głos ulicy
Do Jeleniej Góry przyjechaliśmy znad morza
 
Warto wiedzieć
Weteran grupy szturmowej w wojnie na Ukrainie
 
Rozmowy Jelonki
Co zrobić ze zwierzakiem na majówkę?
 
Piłka nożna
Orzeł remisuje i jest cześciowo bezpieczny
 
Piłka nożna
Zdobyli twierdzę, szlagier wiosny dla Olimpii
 
Aktualności
Zasłużeni medycy uhonorowani podczas jubileuszu szpitala
 
112
Czujka zadziałała, straż interweniowała
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group