Konsystorz jest naczelną władzą administracyjną Kościoła i organem wykonawczym Synodu Kościoła. Jest również władzą służbową wszystkich duchownych oraz świeckich członków Rad Parafialnych i Diecezjalnych.
Konsystorz obraduje raz w miesiącu. Siedzibą Konsystorza jest miasto stołeczne Warszawa. Skład Konsystorza jest ośmioosobowy. Należą do niego: Biskup Kościoła jako Prezes Konsystorza, świecki Wiceprezes i po trzech Radców duchownych i świeckich. Członków Konsystorza wybiera Synod Kościoła.
Zadaniem Konsystorza jest m.in. nadzór nad Diecezjami i Parafiami, uchwalanie wakansów parafialnych (z łac. vacans, nieobsadzone stanowisko proboszcza), zatwierdzanie wyborów personalnych w Parafiach i Diecezjach, zarządzanie majątkiem Kościoła, opiniowanie przedkładanych Radzie Synodalnej projektów szczegółowych przepisów kościelnych, przyjmowanie kandydatów do urzędu duchownego.
Ks. Edwin Pech (ur. 5 stycznia 1960 r. w Gajówce k/Turku) w latach 1991-92 był mianowany wikariuszem, a od roku 1991 proboszczem administratorem parafii Wang w Karpaczu. Dokładnie 7 listopada 1992 r. został wybrany, a następnie wprowadzony w urząd proboszcza tejże parafii. Pełnił także funkcję radcy Diecezji Wrocławskiej Kościoła (1996-2006), był członkiem Komisji Ewangelizacyjno–Misyjnej Diecezji Wrocławskiej (1991–2006). Od roku 2007 jest przewodniczącym Komisji Ewangelizacyjno-Misyjnej Diecezji Wrocławskiej. Od 2002 r. jest członkiem Synodu Kościoła Ewangelicko–Augsburskiego i przewodniczącym Synodalnej Komisji Administracyjno–Gospodarczej. W latach 2002-2006 przewodniczył Synodalnej Komisji Rewizyjnej. Otrzymał Nagrodę im. Brata Alberta Adama Chmielowskiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie działalności ekumenicznej (12.12.2007 r. w Pałacu Łazienkowskim w Warszawie). Członkiem Rady Synodalnej Kościoła jest od roku 2009.
Jest żonaty, ma dwóch synów.