Na rynku wydawniczym ukazała się monografia opisująca dzieje komunikacji miejskiej w Jeleniej Gorze w ostatnim półwieczu. Książka „Autobusy miejskie w Jeleniej Górze 1961 – 2017” autorstwa Henryka Magonia i Tomasza Wojtasika to ważna pozycja nie tylko dla miłośników jeleniogórskich autobusów ale i dla regionalistów.
Już w okresie międzywojennym w Jeleniej Górze autobusy uzupełniały komunikację tramwajową. Po wojnie jej początki były bardzo skromne. Po likwidacji tramwajów 29 kwietnia 1969r. komunikacja miejska opiera się wyłącznie na autobusach. W książce są opisane dzieje jeleniogórskiej komunikacji autobusowej, a unikatowe zdjęcia je ilustrują. Opisana w publikacji historia kończy się na roku 2017. W książce można znaleźć wiele informacji o taborze, historii jeleniogórskiej zajezdni autobusowej oraz inwestycje usprawniające komunikację na terenie miasta i okolicznych miejscowości.
Książka jest efektem pięcioletniej pracy – mówi współautor publikacji H. Magoń. - Tyle trwało zbieranie i przeglądanie dokumentów, w tym kroniki MZK oraz artykułów prasowych. Dużo pomógł mi były prezes MZK Marek Woźniak, udostępniając informacje na temat taboru firmy. Dzieje jeleniogórskiej komunikacji są moim hobby, gdyż nigdy nie pracowałem w MZK. Tematyka transportowa nie jest mi jednak obca, bo miałem uprawnienia maszynisty kolejowego oraz pracowałem jako dyspozytor trakcji na stacji w Jeleniej Górze.