Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Poniedziałek, 19 maja
Imieniny: Mikołaja, Piotra
Czytających: 8350
Zalogowanych: 102
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: KSON: oswoić starość

Wtorek, 7 sierpnia 2018, 7:28
Aktualizacja: 11:16
Autor: KSON
www.jelonka.com - Wykryto blokadę reklam
Wykryto wtyczkę adblock lub inną metodę blokowania reklam.


Nie lubisz reklam? Rozumiemy to.
Jednak Portal utrzymuje się głównie z tego źródła.

Dlatego proponujemy zakup subskrypcji, która pozwala na wyłączenie reklam.

Kupując subskrypcję pomagasz dzieciom z jeleniogórskich domów dziecka.

KUP SUBSKRYPCJĘ

Jeśli nie chcesz już teraz wykupić subskrypcji - prosimy o odblokowanie portalu w opcjach adblocka.

Zobacz jak odblokować
W Karkonoskim Sejmiku Osób Niepełnosprawnych spotykają się przede wszystkim ludzie starsi. – Przychodzą do nas z różnymi niepełnosprawnościami i problemami, którym próbujemy sprostać, ale co równie ważne, staramy się oswajać starość – mówi Stanisław Schubert, prezes KSON.
- Tematem chorób neurodegeneracyjnych zajmiemy się we wrześniowym projekcie współfinansowanym przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego pod tytułem „Edukacyjny program dla opiekunów i rodzin osób z niepełnosprawnościami typu otępiennego, w szczególności z chorobą Alzheimera”. Naszym celem jest przyswojenie wiedzy z tematyki chorób demencyjnych prowadzone w postaci wykładów, warsztatów, indywidualnych spotkań z psychologiem oraz psychiatrą. Zajęcia będą prowadzone przez wykwalifikowaną kadrę naukową – informuje prezes.

Demencja dotyczy coraz większej liczby pacjentów, ze względu na zmiany demograficzne i wydłużający się okres życia człowieka. Tylko 2% przypadków chorób demencyjnych dotyczy osób poniżej 60 roku życia. Bardzo rzadko, ale mogą zdarzyć się przypadki zachorowań u 30-40 latków. Szacuje się, że obecnie w Polsce na chorobę Alzheimera i inne zaburzenia otępienne choruje nawet 400 tys. osób. Nie jest to mała liczba, zwłaszcza że liczebność naszej populacji wciąż rośnie, podobnie do średniej długości życia społeczeństwa.
W trakcie spotkań szczególny nacisk będzie kładziony na informowanie, że jak przy każdej innej chorobie, także przy demencji istnieje odpowiednia profilaktyka oraz ocena czynników ryzyka wystąpienia tej przypadłości.

Koordynator projektu, Monika Żak z KSON przewiduje, aby w pierwszej kolejności warsztaty skierowane były do opiekunów chorych.

-Istotną w tym projekcie rolę będą odgrywały „Warsztaty Wytchnieniowe” przybliżające opiekunom (także rodzinom) problemy związane z rehabilitacją. Warsztaty w swoim założeniu mają nie tylko nauczyć postępowania z chorym ale również dać szansę opiekunom (zazwyczaj rodzinie) odpocząć od pełnej stresów codzienności. Nasz zespół postara się pokazać tę drogę - powiedziała Monika Żak.

Należy pamiętać, że wbrew powszechnej opinii demencja nie jest „naturalną koleją rzeczy”. Jest to choroba progresywna mózgu, różniąca się od zwykłego zapominania, które zdarza się każdemu z nas. Dotyka wielu sfer życia utrudniając codzienne czynności chorego i jego najbliższych. Często w zaawansowanym stadium choroby pojawia się duże niebezpieczeństwo, że chory nieopacznie się zrani lub zgubi. Pojawia się lęk, zmiany nastrojów, chory jest „nieobecny”. Odpowiednia wiedza i działania mogą spowolnić rozwój choroby, a na pewno spróbować ją zrozumieć, w czym my będziemy starali się pomóc.

Osoby zainteresowane mogą zgłosić się do współpracy i zapisać do projektu. Pierwsze zajęcia planowane są na początek września.

- Zapraszamy do siedziby KSON, bądź prosimy dzwonić pod numer 533 734 343 – zachęca do udziału Monika Żak. - Informujemy o tym na naszej stronie www.kson.pl, a dodać należy, że większość naszych seniorów dość sprawnie posługuje się Internetem dzięki kolejnym kursom komputerowym organizowanych w KSON - dodaje.

Ponadto w ramach projektu PFRON Sejmik prowadzi doradztwo psychologiczne i w tej sprawie można umówić się na konsultacje w poniedziałki od 10.00 do 12.00 oraz w środy od 12.00 do 16.00.

Kontakt z KSON-em: także od poniedziałku do piątku w godzinach od 10.00 do 16.00 pod numerem telefonu 75 75 242 54, bezpłatna infolinia 800 700 025, mailowo na biuro@kson.pl lub osobiście w siedzibie KSON-u, ul. Osiedle Robotnicze 47 A w Jeleniej Górze.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy masz w domu psa lub kota? A może inne zwierzę?

Oddanych
głosów
501
Mam psa
40%
Mam kota
25%
Mam 2 psy
6%
Mam 2 koty
11%
Mam inne zwierzątko w domu (rybki w akwarium liczą się jako jedno)
8%
Mam więcej niż 3 zwierzątka w domu
10%
 
Głos ulicy
Do Jeleniej Góry przyjechaliśmy znad morza
 
Warto wiedzieć
Natrafiono na ślad świadomości w mózgu?
 
Rozmowy Jelonki
Co zrobić ze zwierzakiem na majówkę?
 
Polityka
Trzaskowski 31 %, Nawrocki 29 % – druga tura za 2 tygodnie
 
Aktualności
Aż 7 złotych medali dla Jeleniej Góry!
 
Turystyka
Dolny Śląsk po królewsku nagrodzony!
 
Inne wydarzenia
116 osób walczyło o tytuł mistrza Jeleniej Góry
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group