Wielu miłośników nauki w sobotę wysłuchało wykładu fizyka na temat Nauka i rozwój gospodarczy w Polsce. Instytut Wysokich Ciśnień, w którym pracuje profesor działa obecnie w podwarszawskim Celestynowie. Zatrudnieni w nim naukowcy pracują m. in. nad fizyką półprzewodników, strukturami kwantowymi, nanomateriałami, biomateriałami oraz wysokociśnieniowymi metodami eksperymentalnymi.
Instytut prowadzi politykę patentową. Jego wynalazki są w 100 procentach jego własnością, a w przypadku wykorzystania patentu właściciel otrzymuje 50 procent zysków. W ten sposób instytut zapobiega „wyciekaniu” technologii.
Na powstanie niebieskiego lasera miało wpływ bardzo wiele czynników. Nie mniej jednak ogromne problemy wynikały z braku funduszy na prowadzenie badań. Początkowo tworzono wyłącznie kryształy z azotanu galu, co pozwoliło używanie go jako półprzewodnika
– W tej dziedzinie mamy wielkie możliwości chociaż Amerykanie i Japończycy wydali na badania nad niebieskim laserem ogromne pieniądze. W momencie, gdy instytut zdecydował się na wykorzystanie niebieskiego lasera, Japończycy zrobili ogromny krok do przodu, gdyż wyprodukowali błękitną diodę – opowiadał prof. Porowski.
Wykład był częścią sesji naukowej, która w sobotę otworzyła obchody Święta Matki organizowane przez komitet społeczny z parafii przy ul. PCK. Niestety, nie dojechał zapowiadany Krzysztof Zanussi z wykładem o monogamii. Niedzielny program imprezy jest bogaty.
Rozpocznie się uroczystą mszą w intencji matek, ojców i rodzin (godz. 12.30), a po niej, od godz. 14 do 22 organizatorzy zapraszają na wielki festyn z okazji XX-lecia Święta Matki, który odbędzie się na placu przy kościele. W programie przewidziano m.in. drużynowy turniej piłkarski (godz. 14-18), który poprowadzą: Włodzimierz Lubański, Jerzy Gorgoń i Marian Szeja, “Litanię do Najświętszej Panny w Bardzie Śląskim – prapremiera pod dyrekcją Stefana Strahla (godz. 15), koncert uwielbienia dla Matek – Leopold Twardowski (Poznań), piosenki sprzed lat w wykonaniu Piotra Szczepanika (godz. 16), majówkę z Leopoldem Twardowskim (godz. 19) oraz muzykę lekką, łatwą i przyjemną z refleksją – Leon Kołtowski (godz. 20-22).