Kacper Ziemianin opracował muzykę, w rytm której młodzi adepci sceny pod opieką Łukasza Dudy ćwiczyli dziś sceny walki o Troję. Młodzi ludzie wcielili się w antycznych wojowników i wojowniczki. Przy improwizowanych gestach strzelania z łuków i rzucania włóczniami wylewali siódme poty. A odpowiedni klimat muzyki tworzył bitewną aurę.
Podczas gdy Daniel Jacewicz z grupą oraz rzeczonym Kacprem Ziemianinem nagrywali podkłady dźwiękowe do „Histeryji”, grupa Tadeusza Rybickiego ćwiczyła koncentrację, której będzie wymagała jedna ze scen. Poszczególni uczestnicy spektaklu musieli przejść „po linie” z zamkniętymi oczami improwizując przy tym rozmaite ruchy. Oczywiście „lina” była tylko symboliczna, ale sam efekt przejścia na widzach powinien zrobić spore wrażenie.
Rozpoczęły się także przygotowania do innej sceny z płachtami papieru pakowego. Ten wydawać by się mogło mało oryginalny rekwizyt – ku zaskoczeniu samego instruktora – bardzo podobał się młodzieży. Tadeusz Rybicki podkreślił też, że w teatrze ważna jest kreacja artystyczna, która nawet z niewielkiego elementu może stworzyć fundamentalną scenę dla danego przedstawienia.
Jak będzie przebiegała praca nad „Histeryją”? Do tego wrócimy w poniedziałek. Jutro uczestnicy „Lata w teatrze” mają dzień wolny. Po niedzieli ruszają pełną parą przygotowania do sztuki, bo do premiery coraz mniej czasu: to już za sześć dni, w niedzielę, 19 lipca o godz. 19 przy ul. Bankowej w siedzibie JCK.
„Lato w teatrze” to projekt Instytutu Teatralnego im. Raszewskiego w Warszawie, który – wspierany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego – trwa aktualnie na 9 scenach w całej Polsce. W Jeleniej Górze warsztaty są możliwe dzięki wsparciu urzędu miasta.