Dotychczasowe legitymacje ubezpieczeniowe będą nam służyły przy wizycie u lekarza do chwili ich wygaśnięcia. Od pierwszego stycznia ZUS zaprzestaje ich wydawania i potwierdzania.
– ZUS odstąpił od tej formy papierowej ponieważ obowiązek przekazywania informacji i danych odnośnie osób ubezpieczonych zdrowotnie jest przekazywany do Narodowego Funduszu zdrowia w formie elektronicznej – mówi Marzenna Domasiewicz, kierownik Inspektoratu ZUS w Jeleniej Górze.
Obecnie ZUS przesyła do NFZ wszystkie niezbędne dane umożliwiające stwierdzenie czy osoba ma prawo do świadczeń zdrowotnych czy nie.
Do końca 2009 roku wydawaliśmy legitymacje ubezpieczeniowe głównie dla pracodawców, którzy zatrudniali poniżej 20 ubezpieczonych pracowników i dla osób prowadzących działalność gospodarczą.
Zaprzestanie wydawania takich dokumentów przez ZUS nie będzie miało wpływu na dostęp do opieki zdrowotnej. Pacjent będzie musiał potwierdzić opłacanie składek na ubezpieczenie innymi dokumentami określonymi przez NFZ.
Pracownicy przy wizycie u lekarza będą się teraz okazywać drukiem ZUS RMUA, czyli informacją o miesięcznej kwocie składek, którą co miesiąc otrzymują od swoich pracodawców. Osoby prowadzące działalność gospodarczą będą musiały posiadać przy sobie druk zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego oraz dowód opłacenia składek.
Osoby, które pobierają świadczenia przedemerytalne czy zasiłki korzystając z opieki medycznej, będą musiały posiadać decyzje wydawane przez ZUS lub dodatkowe zaświadczenia.
Nic nie zmieni się dla emerytów i rencistów, którzy podobnie jak teraz będą okazywać legitymację emeryta i rencisty.