Dziś dzięki takiemu nieszablonowemu projektowi, który zaproponował uczniom Mariusz Kokotowski, nauczyciel historii, uczniowie „Żeroma” poznali krajobraz Polski podczas zaborów. Uczniowie trzeciej klasy gimnazjum opracowali plansze z poszczególnymi zagadnieniami dziejów z przełomu XIX i XX wieku. Ekspozycję otworzyli na pierwszym piętrze gmachu I LO Eulalia Kłodawska-Szwajcer oraz Grzegorz Lustyk, zastępcy dyrektora ZSO nr 1.
– W ten sposób uczniowie zyskują znacznie więcej niż mieliby wpisywać zadane lekcje do zeszytu – tłumaczy Mariusz Kokotowski. – Muszą zaangażować się w pracę przy wykonaniu planszy i opowiedzieć o tym, co przedstawia swoim kolegom – dodaje. Taka „żywa” wiedza na pewno pozostanie w umysłach młodzieży dłużej i będzie służebna. – Ta wystawa to wstęp do obchodów kolejnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę – podkreśliła E. Kłodawska-Szwajcer.
Gimnazjaliści przez około 20 minut przedstawiali treść swoich tablic. Mówili o germanizacji, rusyfikacji, życiu politycznym oraz prądach intelektualnych żywych na przełomie XIX i XX wieku. Wystawie towarzyszyły dwie plansze, na których wypisano treść „Roty” oraz wiersz Stanisława Bełzy „Kto Ty jesteś? Polak mały”.
Mariuszowi Kokotowskiemu i uczniom podziękował Jan Owczarek, polonista z „Żeroma”. – To dzięki wam pamięć o trudnych czasach, kiedy to Polacy walczyli o odzyskanie tak głupio straconej niepodległości, a także wiele przemilczanych epizodów z dziejów, pozostają żywe – mówił.
Podczas przerw wystawa jest bardzo dobrą pomocą naukową dla tych, którzy akurat przerabiają z historii przedstawiony na planszach okres historii.