Przy stole Katarzyny Chodor zasiądzie aż 12 osób, w tym dwuletnia wnuczka Iza. Będzie nowo narodzona wnuczka Patrycja. Jak rodzina będzie obchodzić Wigilię? - Tradycyjnie – odpowiada pani domu.
- Czekamy na pierwszą gwiazdkę, później syn Michał będzie czytał Ewangelię o Narodzeniu Pana. Zawsze modlimy się też za tych, którzy odeszli. Potem dzielimy się opłatkiem od naszej kochanej babci. Stół nakryty jest białym obrusem, pod nim wkładane jest sianko, pozostawiamy też wolne miejsce dla zbłąkanego wędrowca. W ten dzień nie jemy mięsa, ani nie pijemy alkoholu. A pod choinką czekają na wszystkich prezenty. Śpiewamy też kolędy, a o 24.00 idziemy na pasterkę – opowiada mieszkanka Sobieszowa.
A ile będzie potraw na stole? - Więcej niż dwanaście (śmiech) – odpowiada pani Kasia. - Tradycyjnie rozpoczynamy od czerwonego barszczu z uszkami i fasolką. Są pierogi ruskie z kapustą i grzybami, gołąbki z kaszą gryczaną, tatar z łososia z różowym pieprzem i kaparami, sałatka jarzynowa, śledź pod pierzynką i z awokado, kapusta z grochem i grzybami, karp po żydowsku z migdałami i rodzynkami, tradycyjny karp smażony, kompot z suszu, kutia i ciasta: pierniczki, szarlotka, sernik, piernik obowiązkowo z powidłami, makowiec, ciasteczka w kształcie borowików, babka dla cukrzyka i oczywiście nie może zabraknąć tortu - w tym roku będzie to raffaello - dodaje pani Kasia.
Czytelnikom Jelonki.com pani Kasia życzy, by wraz ze światłem Betlejemskiej Gwiazdy wszędzie dotarła pełnia miłości, dobra i pokoju objawiona w Dzieciątku Jezus, a Nowy Rok 2016 by przyniósł radość, szczęście i spełnienie marzeń.
Na koniec nasza Czytelniczka podaje swój przepis śledzia z awokado „dla zapracowanych pań” oraz makowiec.
Śledź z awokado:
Tacka śledzi (Lisnera) – tuszki wymoczyć w wodzie z mlekiem przez ok. 1 godz. Następnie pokroić śledzie w paseczki. Jeden dojrzały owoc awokado pokroić w kostkę i położyć na śledzie. Cebulkę czosnkową (białą) pokroić w kostkę dodać do niej troszkę cukru i kilka kropel cytryny (wygnieść), położyć na awokado i całość polać olejem lnianym (można go kupić w marketach lub w aptece). Udekorować limonką i koperkiem.
Makowiec:
Ciasto: 40 dag mąki, 5 dag drożdży, 2 łyżki cukru pudru, 2 łyżki proszku do pieczenia, 2 żółtka, 2 całe jajka, cukier waniliowy, szczypta soli, 15 dag masła (rozpuścić i lekko schłodzić). Drożdże rozpuścić w dwóch łyżkach kwaśnej śmietany. Wszystko zagnieść.
Masa makowa: 1/2 kg maku sparzyć w mleku, dodać miód, bakalie, 3 łyżki kaszy manny, 3 żółtka, na koniec dodać pianę i lekko wymieszać całość. Ciasto rozwałkować, nałożyć mak zawinąć z użyciem pergaminu. Piec 40 minut w piekarniku nagrzanym do 180 stopni C. Wystudzony makowic można zawinąć w folię i schować do zamrażarki. Po wyjęciu włożyć do piekarnika na 30 minut.