Dzieci oraz młodzi z najstarszej grupy, w wieku od 14 do 20 lat wystosowali apel „do silnych sercem i niestandardowych umysłem ludzi, którzy są gotowi podjąć się wyzwaniu i zostać nagrodzonym wdzięcznością wszystkich wychowanków Domu Dziecka w Szklarskiej Porębie”. Głównym celem ich pomysłu jest dążenie do samorealizacji i znalezienia w samym sobie ukrytych talentów. – Tym dzieciom potrzebna jest przede wszystkim informacja. Muszą nauczyć się ją odbierać i rozumieć – podkreśla pani psycholog Namina Godyń, współpracująca na co dzień z wychowankami tej placówki.
Oprócz spotkań z ludźmi, którzy chcieliby podzielić się swoją wiedzą oraz umiejętnościami nabytymi w życiu zawodowym, dzieci poprosiły także o zbiórkę pieniędzy na zakup sprzętu multimedialnego. Zarówno pedagogom, jak i wychowankom przydałby się projektor wraz z ekranem oraz laptop. Sprzęt posłużyłby do celów dydaktyczno-edukacyjnych, różnych prezentacji i wzbogacenia przebiegu spotkań. Dla dyrektora Domu Dziecka pomysł z początku wydawał się mało realny. Uważa, że łatwiej jest namówić sponsorów na zakup potrzebnej odzieży albo wizyty w McDonaldzie. Nie wyrażał wówczas głośno swojej negatywnej opinii, ponieważ nie chciał podcinać dzieciom skrzydeł.
Z czasem okazało się jednak, że są ludzie, którzy chcą w ten sposób pomóc wychowankom placówki. – Jest lepiej niż myślałem – przyznał Jarosław Malec. Na specjalnym koncie pojawiły się pierwsze pieniądze, jeden z miejscowych radnych wpłacił 400 złotych. Dyrektor opowiada o swoich uzdolnionych podopiecznych. W najstarszej grupie są dwie tegoroczne maturzystki oraz bardzo zaangażowany w sport chłopiec. Jedna z wychowanek jest uczennicą szkoły mundurowej w Lubomierzu, uczęszcza do klasy o profilu wojskowym. Kolejna ze wspomnianych maturzystek marzy o zawodzie dziennikarki. Dzięki wsparciu pedagogów mogła odbyć 3-dniowe praktyki w redakcji Gazety Wrocławskiej.
Pani psycholog, pracująca w placówce wierzy, że dzięki spotkaniom z przedstawicielami różnych zawodów dzieci będą miały niepowtarzalną okazję dowiedzenia się czegoś nowego. – Zależy mi na rozszerzeniu wachlarzu możliwości naszych wychowanków – powiedziała Namina Godyń. Dzięki pisemnym testom i codziennym rozmowom można poznać zainteresowania tych dzieci. Niektóre z nich wiedzą już czego chcą, ale innym jest ciężko podjąć jakąkolwiek decyzję. Ich trudna sytuacja życiowa nie przyniosła im zbyt wielu dobrych przykładów i możliwości ukierunkowania swoich ambicji, umiejętności czy odkrycia nowych talentów. Potrzebna jest także zmiana stereotypu bezradności i skazania na dalsze życiowe niepowodzenia podopiecznych Domów Dziecka.
Pozwoli to jednocześnie na zmianę podejścia dzieci do samych siebie, do otoczenia i w końcu do całego świata. Wychowankowie placówki w Szklarskiej Porębie chcieliby nawiązać kontakt z przedstawicielami różnych zawodów. Od kucharza, fryzjerki, mechanika samochodowego począwszy, a skończywszy na policjancie, prawniku czy lekarzu. Wszystkie chętne osoby, które chciałyby spotkać się z dziećmi, proszone są o kontakt osobisty albo telefoniczny pod nr (75) 717 21 06, 791-393-376. Pieniądze na sprzęt multimedialny można wpłacać na nr konta: Bank BOŚ 57 1540 1199 2036 8064 8875 0003. W celu podziękowania prosimy każdego darczyńcę o wysłanie danych adresowych na skrzynkę mailową: namina.godyn@yahoo.fr. Wychowankowie Domu Dziecka w Szklarskiej Porębie z góry dziękują za wszelkie przejawy dobrego serca.